مشخصات فنی

نام پروژه

نمای شیشه ای پروژه طرقبه|

تاریخ انجام

سال 92|

محل پروژه

مشهد - طرقبه|

نوع پروژه

طراحی|

نوع بهسازی

نوسازی|

کاربری ساختمان

مسکونی|

نوع نما

کرتین وال| شیشه|

سبک کار

مدرن|

مدت زمان اجرای پروژه

|


اجرای نمای شیشه ای

اصول مهم اجرای نمای شیشه ای

اصل های مهم در اجرای نمای شیشه ای باید به طور دقیق و اصولی رعایت شود و نیاز است که دیدگاه های مختلف در زمینه اجرای نمای شیشه ای به طور دقیق رعایت شود. در نظر داشته باشید که برای اجرای نمای شیشه ای و نصب آن نیاز است که یک سری پارامترهای مهم در ابتدا ترتیب اثر داده شود در این مقاله قصد داریم پارامترهای مهم اجرای نمای شیشه ای را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهیم.


مهمترین اصول اجرای نمای شیشه ای

در اجرای نمای شیشه ای باید به سیستم rain screen توجه شود. به طور کلی اصل رین اسکرین در اجرای نمای شیشه ای یک اصل بسیار مهم محسوب می شود. در این اصل تعادل در فشار هوای ما بین رین اسکرین های خارجی و داخلی سبب می شود که آب به داخل ساختمان نفوذ نکند و مبرهن است که این روش به نوبه خود از ارزش بالایی برخوردار است. در این روش شیشه ها بیم واشرهای خارجی و داخلی در یک فضای مشخص به نام فاق قرار می گیرند اغلب معماران نام این فضا را فاق شیشه ای نامیده اند. در چنین شرایطی هوایی که در بین این فاق وجود دارد به بیرون کشانده می شود و به نوعی تهویه صورت می گیرد. فشارهای موجود از زاویه های داخلی و خارجی واشر به صورت یکسان هستند. زمانی که فشارهای هوا در بین واشر در وضعیت برابر قرار بگیرد دیگر آب نمی توان از طریق اتصالات موجود به داخل راه یابد همینطور از ورود آب در زمان خرابی واشرها نیز جلوگیری می شود. این روش به نوبه خود یکی از قوانین مهم اجرای نمای شیشه ای محسوب می شود و مهندسان خبره و کاربلد باید بتوانند به خوبی از پس این بخش برآیند.


@image

اجرای نمای شیشه ای به صورت سیستم های دوگانه از دیگر قواعد مهم اجرای نمای شیشه ای محسوب می شود. این سیستم ها سعی می کنند نماهایی که به صورت یکپارچه طراحی شده اند را بهبود بخشند. در نظر داشته باشید که اصل جداسازی در این سیستم ها بسیار مهم است. میزان اتکا سازه و همینطور آب بندی های کامل و بی نقص در این روش به میزان زیادی بهبود می یابد.

اتصالاتی که در اطراف شیشه ها قرار دارد با ایرلوپ های خارجی و ایرلوپ های داخلی به همراه صفحات فلزی در وضعیت اتصال قرار می گیرد به این ترتیب از نشت آب فارغ از محل خرابی آب تا حد زیادی جلوگیری می شود. این روش به نوبه خود یکی از روش های سخت و پیچیده در اجرای نمای شیشه ای است که نیاز است به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که اصول اجرای نمای شیشه ای در تمامی بخش ها و همینطور طراحی نیز فراهم شود.


یکی از رکن های اصلی در نمای شیشه ای ساختمان جنس شیشه به کار رفته است . شیشه ها در واقع یک نوع پر کننده در نمای شیشه ای ساختمان هستند که از نظر رنگ و ضخامت بسیار متنوع می باشند. میزان مات بودن نمای شیشه ای ساختمان نیز از دیگر نکات مهمی است که این بخش به آن اختصاص می یابد.


ویژگی های شیشه در نمای شیشه ای ساختمان

در اجرای نمای شیشه ای ساختمان باید به میزان ضخامت و مات بودن شیشه استفاده شده توجه نمود. در واقع شیشه ها دارای طیف های نامحدودی هستند که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند. اگر دقت نمایید برای ساختمانی تجاری عموماً میزان ضخامت شیشه به میزان یک چهارم اینچ است این رویه در سیستم های یکپارچه و شیشه هایی عایق کاری به میزان یک اینچ می رسد. بنابراین ضخامتی که برای نمای شیشه ای ساختمان تعیین می شود بستگی به محیط پروژه دارد. در صورتی که نمای شیشه ای ساختمان دارای بخش قوسی شکل باشد از شیشه های یک چهارم اینچی برای آن استفاده می شود. این در حالی است که در بخش های دیگ استفاده از شیشه های عایق کاری شده گزینه های مناسبی هستند. هوای داخل شیشه ها هوای اتمسفریک بوده و گاهاً از یک سری گازهای دیگر مانند آرگون برای منتقل شدن بهتر وضعیت حرارتی استفاده می شود. در صورتی که شیشه استفاده شده دارای ضخامت بیشتری باشد انتقال صوتی بیشتری خواهد داشت. استفاده از این گزینه ها برای آزمایشگاه ها و همینطور استودیو های ضبط صدا مورد مناسبی است. در واقع از شیشه هایی که انتقال صوت بیشتری دارند برای فضایی استفاده می شود که درجه حرارت و رطوبت نسبی بالاتری دارند.


شیشه هایی که برای نمای شیشه ای ساختمان استفاده می شود شفاف ، نیمه شفاف و یا مات هستند در هر صورت درجه بندی مختلفی برای آنها دیده می شود. شیشه شفات از دسته مواردی که از نظر دید از هم دو سمت وضوح وجود دارد. گاهاً گزینه نیمه شفاف بهتر از شفاف بوده و از نظر زیبایی و امنیت می تواند بهتر باشد. استفاده از شیشه های مات و کدر برای مکان هایی که می خواهیم بخشی را بپوشانیم یک گزینه بسیار عالی است . در نظر داشته باشید که استفاده از جعبه آینه برای پوشاندن محل قوسی شکل در نمای شیشه ای ساختمان بسیار دیده می شود. این روش سبب می شود که فضای عمیق پشت شیشه به طور دقیق فراهم شده و یک نوع فضای تاریک دقیق به صورت شفاف و نیمه شفاف فراهم می سازد.


@image


سبک های نمای شیشه ای ساختمان

فابریک یکی از سبک های به کار رفته در نمای شیشه ای ساختمان است که از نظر هزینه در وضعیت بهتری قرار دارد. این گزینه برای استفاده های دائمی گزینه خوبی نخواهد بود. نصب این گزینه سریع است و تعمیر آن نیز ساده از شیشه و سنگ است. نمای فابریک جنبه فانتزی بیشتری به نسبت سایر گزینه ها دارد و مبرهن است که از نظر استحکام نیز نمی تواند گزینه بالای محسوب شود.نمای سنگی از دیگر سبک های نمای شیشه ای ساختمان است. در این روش از قالب و بلوک هایی نازک استفاده می شود که اغلب به ضخامت 3 الی 4 اینچ هستند. این گزینه از نظر معماری نمای شیشه ای ساختمان را بسیار زیباتر می کند. علت استفاده از این سنگ ها این است که دارای شکل و سایزهای مناسبی بوده و سبب می شود که از نظر استقامت نیز بسیار زیبا به نظر برسد. سنگ ها از جنس آریس کرفت، گرانیت، مرمر و سنگ آهک هستند. استفاده از سنگ های طبیعی بر روی دیوارها سبب می شود که وزن کلی کاهش یابد و استحکام نیز بیشتر شود. سنگ های طبیعی به دیواره ای با پوشش های آلومینیومی چسبانده شده و به طور کلی یک نوع سیستم سنگ چند لایه ایجاد می نماید.


@image


پنل های نمای شیشه ای ساختمان

پنل که نام دیگر آن صفحه است در نمای شیشه ای ساختمان موارد مهمی محسوب می شود. صفحات فلزی در شکل های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال ورقه های آلومینیومی یکی از جنس هایی است که در نمای شیشه ای ساختمان دیده می شود. صفحات نازک کامپوزیت ها از دو ورقه آلومینیومی تشکیل می شود که با لایه های پلاستیکی ترکیب شده و جنس پلاستیک به کار رفته برای آنها نازک است. در نظر داشته باشید که پلاستیک ها اغلب با فیبر و الیاف تقویت می شوند. اینطور که مشخص شده است فولادهای ضد زنگ از دیگر صفحات نمای شیشه ای ساختمان هستند که جنس و نمای مات و کدر داشته به طوری که میزان دید در آنها تنها 17 درصد است. تراکوتا یکی از پنل های نمای شیشه ای ساختمان است. این صفحات در ابتدا در اروپا استفاده شده است و از نظر هزینه بسیار گران بوده و تنها برای برخی از کارخانه ها استفاده می شود. کیفیت کار این گزینه بالا بوده و دارای شکل مدرن هستند. چند لایه بودن نمای شیشه ای ساختمان از دسته موارد بسیار مهم است و باید بررسی شود اینطور که شواهد نشان می دهد لایه بندی های مختلفی که برای نمای شیشه ای ساختمان استفاده می شود به صورتی است که باید یک عایق صوتی و حرارتی بسیار قدرتمند محسوب شوند. همینطور شکل مدرنی که برای نمای شیشه ای ساختمان در نظر گرفته می شود با توجه به فیبر و الیاف به کار رفته می تواند از سه درجه مختلف تشکیل شود درجه یک ان بسیار باکیفیت است اما از نظر هزینه کمی گران محسوب می شود. درجه دوم آن از نظر کیفیت قابل قبول است اما زمان زیادی برای اجرای آن بوده و درجه سوم آن از نظر کیفیت بسیار معمولی است اما اجرای آن سریع بوده و به نوبه خود دارای شکلی بسیار مدرن است. دقت نمایید که هوای خروجی برای نمای شیشه ای ساختمان باید با توجه به فضای ساختمان ارزیابی شود و هرگز نمی توان اینطور تصور کرد که هرچه هوای خرجی کمتر باشد اجرای نمای شیشه ای ساختمان صحیح تر است گاهاً فضای ساختمان به صورتی است که سبب می شود نیاز به هوای خروجی بیشتری دارد و باید این مورد رعایت شود.


طراحی اجرای نمای شیشه ای

اجرای نمای شیشه ای در بخش طراحی نیز یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم است که بررسی آن نیاز به رعایت یک سری قوانین دارد.سیستم های نمای شیشه ای می بایست به صورتی طراحی شود که بارهای موجود به سازه نما منتقل شود از طریق طراحی باید به صورتی باشد که از نفوذ آب و هوا به داخل پوشش های ساختمان جلوگیری شود. به طور کلی در اجرای نمای شیشه ای آنچه بسیار اهمیت دارد بارهای وارده بر سازه است که نیاز به بررسی های بنیادی دقیق است. بارهایی که در نمای شیشه ای اعمال می شود از طریق یک سری المان های مخصوص به بخش اسکلت ساختمان منتقل خواهد شد بنابراین در اجرای نمای شیشه ای باید اصولی در نظر گرفته شود که تحمل در برابر این بارها به حد بیشتری برسد.وزن عناصر ساختمانی بار مرده نامیده می شود که از دسته ویژگی های ثابت سازه هستند. در خصوص اجرای نمای شیشه ای بارهای مرده شامل مهارها و همینطور وزن مصالح پرکننده است. در نظر داشته باشید که این مصالح می تواند شیشه، مصالح کامپوزیت و ... هستند. یک سری بارهای مرده دیگر که بارهای اضافی نام دارد مانند سایبان ها نیز اعمال می شود که در محاسبه مهارها یک گزینه بسیار خوب به شمار می آید.


@image


بررسی بار باد در اجرای نمای شیشه ای

بار باد از دیگر موضوعات بسیار مهم در اجرای نمای شیشه ای محسوب می شود. وقتی باد به ساختمان برخورد می کند یک بار مضاعفی به سازه وارد می شود که بار باد نامیده می شود. در اجرای نمای شیشه ای باید بار باد نیز مورد ارزیابی قرار بگیرد. در واقع باید نمای شیشه ای به صورتی طراحی شود که پوشش و محافظ ویژه ای در برابر این فشار باشد. در نظر داشته باشید که ساختمان هایی که در مجاور سواحد قرار دارند بیشتر در معرض این مشکل هستند و در آیین نامه های طراحی در محل پروژه میزان بار باد در طراحی به طور دقیق مشخص شود. برای ساختمان های خیلی بزرگ در ابتدا نیاز است یک طرح کلی از اجرای نمای شیشه ای صورت بگیرد و در محیطی که در مجاورت باد است قرار بگیرد به این ترتیب تونل های باد ساخته شده و میزان فشار باد بر روی سازه مورد ارزیابی قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که میزان تحمل پذیری ساختمان در این روش به خوبی مشخص می شود در واقع ساخت تونل باد از دسته مواردی است که عموماً برای اجرای نمای شیشه ای باید اعمال شود که این روزها به دلیل هزینه اضافی از آن جلوگیری شده که در نهایت سبب می شود که کار در وضعیت خوبی پیش نرفته و مشکل ساز باشد. یک نکته بسیار مهم را مدنظر قرار دهید که اصول اجرای نمای شیشه ای بسیار زیاد است و در این بخش سعی کرده ایم اصول اولیه و مهم را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهیم. در مجموع بررسی دقیق بارهای مرده و فشارهای ناشی به ساختمان از دسته موضوعات بسیار مهم و ضروری محسوب می شود و باید به طور دقیق رعایت شود. شایان ذکر است که در جدیدترین آیین نامه ای که برای اجرای نمای شیشه ای به دست رسیده است مشخص شده که محیط پروژه می بایست در ابتدا به طور دقیق مشخص شود و سپس نیاز است که نمونه های کوچک از فضای موجود اعمال شده و در نهایت تصمیم گیری شود.

ارسال نظر کاربران

شما هم می توانید در مورد این پروژه نظر بدهید