نمای شیشه ای کرتین وال بدون خطوط نمایان

نمای شیشه ای کرتین وال بدون خطوط نمایان

ّدر این مقاله تمرکز اصلی ما بر روی نمای شیشه ای کرتین وال از نوع فریم لس است که در واقع به زبانی ساده تر نمای بدون خطوط نمایان به شمار می آید. برای طراحی این نما از دو سبک یو چنل و فریم استفاده می شود که هر دو گزینه از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

معرفی نمای شیشه ای فریم لس

در ابتدا یک توضیح کوتاه در خصوص نمای شیشه ای فریم لس ارائه می کنیم. این نمای شیشه ای به شکلی است که هر یک از دهانه شیشه دارای یک فریم می باشد که از بخش پشت شیشه در وضعیت قاب شده قرار دارد. سپس از لقمه های آلومینیومی استفاده می شود تا فریم ها بر روی لامل ها ( پوسته های آلومینیومی) نگه داشته شود این وضعیت از بخش بیرونی ساختمان تنها به شک درز های مابین شیشه ها دیده می شود. یکی از ویژگی های بسیار مهم نمای شیشه ای کرتین وال از نوع فریم لس این است که در آن از سطح شیشه به صورت پیوسته استفاده شده است. این این یکپارچگی سبب زیباتر شدن نمای بیرونی ساختمان می شود. در بخش های بعد به طور دقیق انواع نمای شیشه ای کرتین وال نوع فریم لس را مورد ارزیابی قرار می دهیم.انواع نمای شیشه ای فریم لس

یو چنل ها یکی از مدل های مشهور نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس هستند. این سیستم ها عموماً به این شکل طراحی شده اند که از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند و همینطور از قطعات سبک برای آنها استفاده شده است. این سیستم ها به لحاظ فنی و همینطور اجرا در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند گزینه خوبی نبوده و خطرناکه است. نوع اتصال شیشه ها در این سبک کمی فانتزی تر است و همینطور میزان تحمل بار نیز در وضعیت نرمال قرار دارد. در نظر داشته باشید که در این سیستم ها ابعاد مدول ها می بایست به شکل محدود و با ارتفاع کم به کار برود.نمای شیشه ای کرتین وال نوع فریم دار دومین مدل محسوب می شود که یکی از روش های بسیار مستحکم بوده و بسیار مورد اطمینان است. این سبک به این صورت است که شیشه ها در کارخانه تولید شیشه بر روی فریم های آلومینیومی آماده شده متصل می شود و به شکل پنل های آماده می باشد. پنل ها بر روی مدول های تشکیل شده به شکل افقی و عمودی نصب می شود و از نظر سرعت نسبت به گزینه قبل بسیار عالی هستند. در طراحی برخی از شرکت های تولیدکننده پروفیل های آلومینیومی می توان مدول ها را به فضای بازشوی مخفی نیز تبدیل نمود. برای این کار از یراق آلات استفاده می شود و نیازی به تولید مجدد بازشو نخواهد بود. این نوع از نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس برای ساختمان هایی با ارتفاع بالا یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود.دیگر سبک های کرتین وال

 کرتین وال در مدل های درپوش دار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این سبک شیشه به صورت مستقیم بر روی استراکچر لامل قرار می گیرد و درپوش های نگهدارنده از بیرون شیشه بر روی لامل ها فیکس می شود. در این سیستم ها از لاستیک های مشخصی استفاده می شود که می تواند شیشه ها را در محل اتصال به شکل دقیق و آب بندی کرده و هوابندی نماید. درپوش ها می تواند در عرض های 5 سانتی متری و با طول و فرم های متنوع بر روی دماغه های لامل قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که نمای شیشه ای کرتین وال درپوش دار منحنی های ساخت ویژه ای دارند که بسیار زیبا و خاص است.نکات مهم پیش از اجرای نما کرتین وال

- باید بررسی شود که ساختمان در چه محلی قرار دارد و چطور می توان نمای کرتین وال را به شکل صحیح و سریع در آن محل اعمال نمود. قرار گیری محل ساختمان از موضوعات بسیار مهم بوده و باید به شکل دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

- رطوبت وجود و فضای گرمایشی اطراف ساختمانی که قرار است نمای شیشه ای کرتین وال بر روی آن اعمال شود از دیگر موضوعات بسیار مهم پیش از اجرای کار نمای شیشه ای کرتین وال محسوب می شود. دقت نمایید استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال در محیط های مرطوب به نسبت محیط های خشک بسیار متفاوت است.

- ارتفاع ساختمان از دیگر موضوعات در نمای کرتین وال محسوب می شود در صورتی که ارتفاع ساختمان بسیار بلند باشد در انتخاب جنس و سبک به کار رفته باید دقت شود. در بخش مشخص ایز متن شااره شد که استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال فریم لس یو چنل برای ساختمان های با ارتفاع بلند نمی توان یک انتخاب خوب باشد. اگر ارتفاع ساختمان کوتاه است این روند به سادگی پوشش داده می شود دسترسی به سبک های مختلف آسان است.

- طراحی بیرونی نمای شیشه ای کرتین وال با توجه به سبک لامل افقی و عمودی در نظر گرفته می شود اینطور که شواهد نشان می دهد بخش های بیرونی نمای شیشه ای کرتین وال باید آنقدر یکپارچه باشد که بیننده متوجه بخش بندی های مجزای آن نشود

- استفاده از اصل قرینه سازی در طراحی نمای شیشه ای کرتین وال بسیار مهم است. یعنی نیاز است که هر بخش از بخش دیگر مجزا در نظر گرفته شود اما در نهایت یک فضای یک دست دیده شود.

- عموماً نیاز به یک طرح کلی و مناسب با کاربری ساختمان پیش از شروع کار است چه خوب است طرح بندی های بیرونی ساختمان به شکلی باشد که با فضای کاربری ساختمان در تناقض نباشد.

- طرح کلی اولیه سبب می شود ایرادها و اشکالات موجود به سادگی مشخص شود به این ترتیب هر بخش به سادگی می تواند از بخش دیگر مجزا باشد. یک عملکرد جالب در خصوص نمای شیشه ای کرتین وال به این شکل است که اگر زاویه نصب شیشه رعایت شود می تواند در انعکاس نور نقش بسیار مهمی ایفا نماید. خوشبختانه سیستم های قاب بندی نمای شیشه ای کرتین وال بسیار دقیق است.


درب ایران

1398/4/16

ارسال نظر کاربران

شما هم می توانید در مورد این پروژه نظر بدهید