نمای نوین

مقاله 1398/4/16

نمای ساختمان اولین بخشی است که از سوی مخاطب مورد اهمیت و توجه قرار می گیرد بنابراین برای طراحی و اجرای نمای ساختمان باید یک سری اصول به طور دقیق رعایت شود. روش های طراحی و اجرای نمای ساختمان متفاوت است و بهتر است که بهترین سبک طراحی و اجرای نمای ساختمان با توجه به محیط پروژه انتخاب شود.


نمای نوین

یکی از بهترین کار هایی که می توانید برای افزایش طول عمر یا کیفیت ساختمان انجام دهید، بحث نماست. نمای نوین یکی از شکل های ایجاد نما و ظاهر مناسب در ساختمان است. با انتخاب یک نمای مناسب می توانید بر طول عمر و کیفیت ساختمان تاثیر مثبت بگذارید.

یک نما می تواند در برابر گذشت زمان و فرسودگی از بنای شما محافظت کند. میزان دوام و نگهداری یک ساختمان تا حد زیادی به مصالحی که استفاده می شود، ارتباط دارد. برای انتخاب یک نمای مناسب باید مواد و مصالح را به خوبی و با دقت تجزیه و تحلیل کنید تا انتخاب درستی داشته باشید. در زمان انتخاب باید کاربری ساختمان را هم در نظر بگیرید.

با انتخاب مواد با دوام، نیازی به تعویض مکرر نما و صرف هزینه های زیاد نیست. در این مقاله قصد داریم شما را با ماهیت نمای نوین، اهمیت اجرای آن و انواع این نوع نما آشنا کنیم و ما همچنین در مقاله های قبلی درباره نمای آجری هم توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


طراحی نمای نوین

به طور کلی در یک تعریف ساده، نما عبارت از جلوی هر چیز به ویژه جلوی ساختمان است. در تعریف دیگر نمای بیرونی ساختمان جبهه معماری محسوب می شود. گاهی اوقات نمای یک ساختمان با جزئیات معماری یا جزئیات تزئینی از نما های دیگر متمایز می شود. در اصل قسمت جلو یا ارتفاع اصلی را نما می نامند ولی گاهی این اصطلاح به ارتفاعات دیگر ساختمان هم اشاره دارد.


آیا یک ساختمان می تواند بیش از یک طراحی نمای نوین داشته باشد؟

باید بگوییم جواب این سوال مثبت است. برخی از ساختمان های بزرگ و پر زینت، بیشتر از یک ورودی اصلی دارد. گاهی اوقات ورودی شرقی یا غربی هم نمای مجزا و متفاوتی نیاز دارند. برای خانه های ویلایی، نمای نوین صرفا به جلوی ساختمان مربوط می شود. صاحبان خانه جلوی ساختمان یا هر چیزی را که جلوی آن قرار دارد، به عنوان نمای آن در نظر می گیرند.

برخی از ساختمان ها که شکل مستطیلی کمتری دارند ممکن است بیشتر از یک نما داشته باشند. در بعضی از کشور های جهان کمیسیون های تاریخی قوانین خاصی برای نمای نوین خانه های تاریخی دارند.

مجموعه دربیران مفتخر است تمامی خدمات مربوط به نمای آجرنسوز را در اختیار شما قرار دهد.


طراحی و اجرای نمای نوین

نمای یک ساختمان معمولا به ضلع جلویی آن مربوط است. نما یکی از اجزای جدایی ناپذیر در ساختمان است؛ زیرا سبب ایجاد شخصیت منحصر به فردی در ساختمان می شود. نمای ساختمان می تواند در چندین شکل و اندازه طراحی و به کار گرفته شود.

گاهی یک عنصر به نمای ساختمان اضافه می شود که فقط جنبه زیبایی شناسی دارد. نمای ساختمان چهره بیرونی آن است. این چهره بیرونی چندین هدف را در پیش دارد:


به ساختمان شخصیت می بخشد

نمای ساختمان بر شخصیت آن تاکید می کند. یک نمای زیبا می تواند نقش بزرگی در هویت و شخصیت بخشیدن به ساختمان ایفا کند؛ زیرا باعث منحصر به فرد بودن ساختمان می شود.


در بهره وری انرژی نقش زیادی دارد

یک طراحی نمای نوین می تواند در بهره وری انرژی و پیوند دادن نمای بیرونی به فضای داخلی نقش مهمی ایفاء کند. یک نما می تواند به کاهش هزینه های قبوض کمک کند.

از ساختمان در برابر عناصر طبیعی محافظت می کند

سومین دلیلی که یک طراحی نمای نوین می تواند مفید و پر اهمیت باشد، بحث محافظت از ساختمان است. یک نما می تواند از ساختمان در برابر باد، باران، رطوبت و دمای زیاد محافظت کند.


تهویه طبیعی را تضمین می کند

نمای ساختمان پوسته بیرونی آن است. اگر این پوسته خارجی بتواند از ساختمان به خوبی محافظت کند، تهویه درست آن را هم فراهم می کند. تهویه مناسب یک ساختمان از طریق ابزار های مختلفی مثل پنجره های مکانیزه ایجاد می شود. در ضمن طراحی و اجرای نمای نوین سلامتی و محافظت از ساکنین در برابر شرایط آب و هوایی سخت مثل باد، باران و برف را تضمین می کند.

اگر به دنبال نمای بتنی هستید به این صفحه مراجعه کنید.


عایق صوتی فراهم می کند

یک نمای بیرونی مناسب می تواند یک عایق صوتی برای ساکنان فراهم کند. با انتخاب یک طراحی نمای مناسب می توانید اطمینان داشته باشید که صدای درون ساختمان به بیرون منتقل نمی شود و صدای بیرون از ساختمان هم باعث آزار شما نخواهد شد.


راحتی و بهره وری را افزایش می دهد

با یک طراحی نمای نوین نور ورودی به ساختمان را کنترل کنید. تنظیم حرکت گرما و گردش هوا با استفاده از پنجره های مناسب یک فضای مناسب و راحت برای ساکنان فراهم می کند. وقتی سطح راحتی در یک ساختمان به اوج می رسد، بهره وری در آن افزایش پیدا می کند.


امنیت ساختمان را تامین می کند

اجرای یک سیستم نمای خوب راهی برای تامین امنیت ساختمان است.


دوام ساختمان را تضمین می کند

نما های ساختمان با فرایند های پیشرفته در ساخت و ساز حاصل شده اند. آن ها در برابر محیط بیرونی و آسیب های مختلف بسیار مقاوم هستند. این نکته باعث می شود ساختمان چندین سال دوام آورد. علاوه بر آن با نوآوری هایی که در طراحی، ایده و مواد اولیه وجود دارد، فرصت های متعددی برای ایجاد یک نمای ساختمان منحصر به فرد وجود دارد.


طراحی نمای نوینطراحی و اجرای نمای نوین و انتخاب

انتخاب درست نمای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا به طور قابل توجهی بر روشنایی، گرما و تهویه ساختمان اثر می گذارد. برای ایجاد یک نمای مناسب باید فاکتور های زیادی را در نظر بگیرید که یکی از آن ها مواد و مصالح اولیه است. عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند بر مصالح انتخابی شما تاثیرگذار باشد:

  • هزینه
  • مقاومت در برابر آب
  • بهره وری انرژی
  • تطبیق پذیری
  • دوام و ماندگاری
  • سازگار با محیط زیست
  • زیبایی شناسی و بافت


نمای سفالی یک نمای منحصر به فرد

نمای سفالی شامل پانل هایی می شود که روی دیوار های خارجی یا نمای هر ساختمان را می پوشاند. این نمای نوین ماندگار و سخت است و ارزش طراحی ساختمان را افزایش می دهد. نمای سفالی علاوه بر زیبایی مزایای زیادی نسبت به مصالح دیگر دارد. از ویژگی ها و مزایایی که این نما دارد به موارد زیر می توانیم اشاره کنیم:


دوام و ماندگاری

کاشی های سفالی که روی دیوار خارجی ساختمان استفاده می شوندف از نظر دوام و ماندگاری مورد آزمایش قرار گرفته اند. استفاده از این نوع نما در ساختمان های اداری، عمومی و خانه ها رایج است. با توجه به قدرت مقاومت بالایی که این نوع نما دارد، آن را برای استفاده در طول سالیان زیادی آماده می کند.


جذابیت طولانی مدت

در ساخت نمای سفالی از فناوری های پیشرفته ای استفاده می شود؛ به همین دلیل این نما در برابر محیط بیرونی و آسیب های آن بسیار مقاوم است. با استفاده از نمای سفالی می توانید اطمینان داشته باشید که رنگ آن برای مدتی طولانی حفظ می شود.


پایداری ساختمان

نمای سفالی از منابع طبیعی همچون خاک رس درست شده است؛ به همین دلیل برای ساخت سازه های پایدار و قدرتمند یک گزینه ایده آل است.


ارائه عایق

خاک رس یک عایق حرارتی به حساب می اید. وقتی از آن در نمای ساختمان استفاده می کنید، باعث افزایش بیشتر عایق بندی سازه می شود. نمای سفالی اجازه ورود گرما به داخل ساختمان را نمی دهد. به این ترتیب یک آب و هوای راحت و تمیز در فضای ساختمان خواهید داشت.

ما در مقاله های قبلی درباره هندریل شیشه ای توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


طراحی و اجرای نمای نوین و انواع آن

طراحی نمایی نوین با استفاده از مواد اولیه و مصالح مختلفی امکان پذیر است. در ادامه با چند تا از این نما های نوین آشنا خواهید شد.


طراحی نمای نوین و نمای سرامیکی

نمای سرامیکی که با نام تراکوتا هم شهرت دارد، برای ساخت نمایی زیبا و نوین مورد استفاده قرار می گیرد. نمای سرامیکی یک پوسته اضافی به ساختمان اضافه می کند که از نظر بهره برداری انرژی مفید است. با استفاده از نمای سرامیکی می توانید هم نمای تمیز و جذابی داشته باشید و هم در برابر شرایط آب و هوایی از ساختمان محافظت کنید.


طراحی نمای نوین و پانل های کامپوزیت سنگ

این پانل ها در سطوح براق و در رنگ های متنوعی طراحی و تولید می شوند. این نمای رنگارنگ به حداقل نگهداری در سال نیاز دارد. شما می توانید این نما را با استفاده از مواد تمیز کننده معمولی در خانه تمیز کنید. در ضمن دوامی که این نما دارد، آن را در برابر ضربه، آب و یخ زدگی مقاوم می کند.


طراحی نمای نوین و پانل های بتنی پیش ساخته

نصب پانل های بتنی پیش ساخته بسیار سریع و آسان صورت می گیرد. این نوع نمای نوین یک انتخاب مقرون به صرفه و پایدار است.


طراحی نمای نوین و پانل های سنگ طبیعی

پانل سنگ طبیعی یکی از مقرون به صرفه ترین گزینه ها برای ایجاد نمایی نوین است. پانل های پیش ساخته سنگی از نظر دوام، وزن مناسب و مقرون به صرفه بودن در رتبه خوبی قرار می گیرند. سنگ از دل زمین می آید و به همین دلیل قیمت مناسبی دارد. پانل های پیش ساخته سنگ طبیعی نمای بیرونی ساختمان و فضای داخلی آن را بهبود می بخشند.

در نهایت برای انتخاب مواد و مصالح مناسب برای ایجاد نمای نوین، حتما کاربری و شرایط آب و هوایی ساختمان را در نظر بگیرید. هر چقدر مواد اولیه و نمای ساختمان در برابر آب و هوا یا دیگر آسیب ها مقاوم تر باشد، دوام ساختمان هم بیشتر می شود. یک نمای نوین مناسب می تواند علاوه بر زیبایی بر دوام و کیفیت سازه هم اثرگذار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمای بتن اکسپوز با کارشناسان ما تماس بگیرید.