نمای بتنی

مقاله

نمای بتنی یکی از مهم ترین عناصر یک ساختمان پس از آماده شدن آن است. روکش بتنی به استحکام و دوام بالا شهرت دارد. شما می توانید از این روکش در هر نوع ساختمانی استفاده کنید. این نما هویت ساختمان شما را می سازد و رنگی دیگر به آن می دهد.

با توجه به اهمیت نمای ساختمانی، می توانید گزینه های مختلفی را برای انتخاب بررسی کنید. نما های بتنی یکی از همین گزینه ها هستند که با استفاده از بتن پیش ساخته ایجاد می شود. بتن ماده ای است که تطبیق پذیری بالایی دارد و برای استفاده در نما یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود.

هر چقدر در انتخاب و طراحی یک نما دقت بیشتری داشته باشید، می توانید یک ساختمان و نمای بهتری بسازید. برای اینکه نمای مناسبی انتخاب کنید باید فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید. هر یک از این فاکتور ها می توانند بر تصمیم شما اثر داشته باشند.

اگر قصد نوسازی یا ساخت ساختمان جدیدی را دارید، نمای بتنی ساختمان یکی از گزینه های مناسب شماست. ضمنا ادامه این مقاله می تواند تا حد زیادی شما را با ماهیت و مزایایی که نمای بتنی دارد، آشنا کند. نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ پس در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید.


مزایای استفاده از نمای بتنی ساختمان چیست؟

نما یا روکش بتنی محموعه ای از پانل هاست که برای ساختمان های مختلفی مثل واحد های کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا باید تعریفی از این روکش ارائه کنیم. روکش مورد نظر از بتن قوی و محکمی ساخته شده است که تا حد زیادی در زیبایی و نمای ساختمان تاثیرگذار است.

از جمله مزایایی که می توانیم درباره نما های بتنی نام ببریم، شامل موارد زیر هستند:


هزینه به صرفه

یکی از مهم ترین مزایایی که سبب محبوبیت هر چه بیشتر نمای بتنی شده است، هزینه نسبتا ارزان آن است. به طور کلی بتن یک ماده مقرون به صرفه برای استفاده در هر قسمت یک ساختمان است؛ زیرا با وجود هزینه کمی که دارد، دارای دوام طولانی مدتی است.

اگر به صرفه جویی در هزینه های ساخت نیاز دارید، می توانید با خرید این نوع نما، به هدف خود برسید.


دوام و عملکرد

علاوه بر هزینه کمی که این روکش دارد، توانایی آن در محافظت از ساختمان در شرایط آب و هوایی مختلف فوق العاده است. روکش بتنی می تواند در برابر سرمای زیاد و آب و هوای مرطوب مقاومت کافی را داشته باشد.

اگر ساختمان شما در جای مرطوبی احداث می شود، می توانید با اطمینان از بتن استفاده کنید. علاوه بر این بتن یک ماده ساختمانی بسیار مقاوم در برابر زلزله است و به سادگی از بین نمی رود.


مقاومت در برابر زنگ زدگی، آتش و موریانه

نمای بتنی ساختمان نه تنها دوام فوق العاده ای در برابر شرایط نامساعد جوی دارد، بلکه در برابر زنگ زدگی، آتش سوزی و موریانه هم مقاوم است. این نکته همیشه روکش بتنی را به یکی از اولویت های طراحان تبدیل کرده است.


عایق با کارایی بالا

روکش بتنی در فصول سرد و مرطوب سال بسیار کاربردی است؛ زیرا خاصیت عایقی دارد. این نما به حفظ دما در تمام طول فصول سال کمک می کند. علاوه بر نگهداشتن دمای ساختمان در شرایط مطلوب می توانید اطمینان داشته باشید که هوای گرم یا خنک داخل ساختمان از آن خارج نمی شود و انرژی هدر نمی رود.

ضمن اینکه در فصول سرد سال لازم نیست نگران سردی و نفوذ آن به درون ساختمان باشید؛ زیرا نمای بتنی می تواند تا حد زیادی از ورود سرما به داخل ساختمان جلوگیری می کند.


تعمیر و نگهداری کم

نمای بتنی به کمترین میزان از تعمیر و نگهداری نیاز دارد. پس از نصب این نوع نما نیازی نیست نگران تعمیر و نگهداری یا هزینه های آن باشید. علاوه بر همه موارد بالا باید به این نکته اشاره کنیم که این نما انعطاف پذیری بالایی دارند و برای استفاده در پروژه های ساختمانی متفاوتی قابل استفاده است.

نصب این روکش بسیار راحت است و در صورت نیاز به راحتی هم برداشته می شود. نمای بتنی برای استفاده در سازه های دائمی یا موقت یک گزینه عالی محسوب می شود.


زیبایی شناسی

همانطور که می دانید نمای ساختمان یکی از عوامل موثر بر زیبایی آن است. یک نمای بتنی دست معمار و طراح را برای زیبا سازی ساختمان باز می گذارد. فرقی نمی کند ساختمان شما مدرن یا سنتی باشد. به هر حال روکش بتنی می تواند تا حد زیادی در زیبا سازی ساختمان به شما کمک کند.

این ماده اولیه به طرزی باور نکردنی نیاز های طراح ساختمانی را برطرف می کند. معمولا برای نمای یک ساختمان از بتن پیش ساخته استفاده می شود که مهم ترین کاربرد را در نما و به طور کلی ساختمان سازی دارد.


نمای بتنینمای بتنی چیست؟

بتن یکی از قدیمی ترین و مهم ترین مصالح ساختمانی است که در سال های اخیر به دلایلی که قبلا ذکر کردیم، مورد توجه بسیاری از طراحان و سازندگان قرار گرفته است. بتن یک ماده ساختمانی معمولی است که از دوام و استحکام بالایی برخوردار است.

امروزه مردم برای پایداری و دوام ارزش زیادی قائل هستند؛ به این دلیل است که نما های بتنی مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. بتن با پرداخت های مختلفی برای نمای بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا عوامل زیادی در نما و ظاهر ساختمان اثر می گذارد. از جمله این عوامل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• نوع قالب

• آستر های فرم بتنی

• مخلوط بتن

• سنگدانه ها

• مواد افزودنی

• آب بند برای بتن

• بتن صیقلی

قالب بندی های مختلفی وجود دارد که می توانید به دلخواه هر یک از آن ها را انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر با نمای بتنی باید چند تا از اصطلاحاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، توضیح دهیم.

آستر فرم بتنی در واقع موادی است که برای ایجاد شکل، بافت و الگو داخل قالب قرار می گیرند. شما تقریبا می توانید هر کاری را با استفاده از آستر فوم دار انجام دهید. مخلوط بتن یکی از مهم ترین عوامل برای ایجاد نماست. سنگدانه ها و افزودنی هایی که وجود دارند، بر زیبایی آن اثر می گذارند. شما می توانید به طور مثال از افزودنی های رنگی استفاده کنید.


چرا نمای ساختمان مهم است؟

مشورت با متخصصین و استفاده از طراحان در زمینه ایجاد نمای بتنی ساختمان یا هر نوع نمای دیگری از نما از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی نمای ساختمان به یک ضلع، معمولا ضلع جلویی آن اشاره می کند.

نما یکی از جدایی ناپذیر ترین بخش های یک ساختمان است؛ زیرا شخصیت و هویت یک ساختمان را می سازد. نمای ساختمان می تواند در چندین شکل و اندازه طراحی و ساخته شود. در واقع یک طراح یا معمار می تواند خلاقیت و هنر خود را با استفاده از مواد اولیه و استعداد خود به نمایش بگذارد. نصب درست نمای بتنی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تا حد زیادی بر روشنایی، گرما و تهویه ساختمان تاثیر می گذارد.

فاکتور های زیادی برای انتخاب یک نمای مناسب وجود دارد ولی یکی از مهم ترین آن ها مواد اولیه است. برای ساختن یک نمای مناسب مواد اولیه مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. هر یک از آن ها برای ساخت یک نمای کلاسیک، مدرن یا ترکیبی از هر 2 مناسب هستند.

گاهی یک ماده اولیه برای نما به تنهایی کافی نیست یا به همراه مواد اولیه دیگری جلوه ای زیبا تر دارد. برای اینکه مواد اولیه مناسبی انتخاب کنید، باید میزان مقاومت نما و آب و هوای محیط را در نظر بگیرید. به طور مثال نمای بتنی مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و آب دارد و در مکان های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نمای بتنی یا مشابه آن می تواند از ورود آسیب هایی همچون باد و طوفان به ساختمان جلوگیری کند. به طور کلی مراقبت از ساختمان در برابر طوفان، خوردگی و هوازدگی از مهم ترین چیز هایی است که با استفاده از یک نمای بتنی به آن می رسید.

علاوه بر این عوامل، نور طبیعی برای بدن انسان از ضروریات است و بهره وری را افزایش می دهد. با استفاده از یک نمای مناسب می توانید یک تهویه طبیعی برای ساختمان ایجاد کنید. نمای ساختمان این تضمین را می کند که ساکنین در ساختمان راحت خواهند بود.

علاوه بر همه مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، یک نما که در انتهای ساخت سازه، نصب می شود، از ورود صدا های آزاردهنده به داخل ساختمان جلوگیری می کند. اگر در یک محله شلوغ یا خیابان اصلی زندگی می کنید، نصب نمای بتنی ساختمان یا نما های مشابه آن می تواند تا حد زیادی از ورود صدا به داخل ساختمان جلوگیری کند

در نهایت به یاد داشته باشید نمای بتنی یکی از مهم ترین انتخاب های شما برای ساخت و ساز یک پروژه بزرگ است. این نما از زیبایی و دوام بالایی برخوردار است. در صورتی که در یک مکان پر رطوبت زندگی می کنید با خیال راحت به نمای بتنی اعتماد کنید؛ زیرا علاوه بر دوام به نگهداری و تعمیرات بسیار کمی نیاز دارد.