نمای اسپایدری

نمای اسپایدری

نمای اسپایدری یکی از مدل های شیشه ای نمای ساختمانی است و همانطور که می توان از نام آن حدس زد، ارتباطی به اسپایدر (spider) که در انگلیسی به معنای عنکبوت است، دارد. این نما ها که در پشت سازه مدلهایی به شکل تار عنکبوت به وجود می آورند، از صفحه های شیشه ای بزرگی ساخته می شوند که چشم انداز بسیار بزرگی را برای شما به وجود می آورند و از طرف دیگر از داخل و همچنین مخصوصا بیرون ساختمان نمای بسیار زیادی دارند. نمای اسپایدری به دلیل عدم استفاده از چارچوب های مرسوم برای پنجره ها و نما ها بسیار معروف شده است و معمولا در ساختمان های تجاری و بزرگ از نمای اسپایدری برای زیباتر کردن ساختمان استفاده می شود. در ادامه به شکل کامل نمای اسپایدری را توضیح داده و به کاربرد ها و مزایای آن ها اشاره خواهیم کرد.نمای اسپایدری چیست؟

نمای اسپایدری یکی از مدل های نما های شیشه ای ساختمانی است که به شکل مجموعه ای از پنل های شیشه ای طراحی و اجرا می شود. نمای اسپایدری دارای سیستم های متنوعی است که با توجه به کاربری ساختمان و محدودیت بودجه در اجرای نما مورد استفاده قرار می گیرند.

امروزه نمای اسپایدری طرفداران زیادی در میان معمار ها و علاقه مندان به طراحی پیدا کرده است. ابتدا بعد از آماده شدن محیط سنگ‌کاری، لوله‌های استیل با ضخامت بالا توسط بست‌ های مخصوص به کف و سقف نصب شده و سپس بست ‌های اسپایدر که معمولا به شکل x و y هستند به‌ وسیله جوش آرگون به لوله ‌ها متصل می‌شوند. پس از انجام عملیات جوشکاری، شیشه اسپایدر به ‌صورت دقیق اندازه گیری می شود و شیشه‌ ها برای نصب آماده می‌گردند. بین شیشه ‌های نصب ‌شده فاصله ‌ای بین ۱ تا 1.5 سانتی‌متر گذاشته می‌ شود که این فاصله به وسیله چسب‌ های سیلیکونی بی‌رنگ به ‌شکل دقیق پر ‌می شود تا نمای شیشه ای یک دستی به وجود آید. این فاصله باعث می‌شود در زمان افت ساختمان و یا زلزله، شیشه های نمای اسپایدری به هم برخورد نکرده و دچار شکستگی نشوند. شیشه ‌های به‌کاررفته در نمای شیشه ‌ای اسپایدر معمولا به ‌صورت شیشه لمینت و یا به ‌صورت شیشه ۱۰میلی متر سکوریت هستند.

قیمت شیشه اسپایدر با جنس شیشه لمینیت گران ‌تر از مدل های دیگر بوده ولی همین شیشه در مقایسه با شیشه سکوریت 10 میلیمتری اصولی ‌تر است و همین امر باعث می‌شود در صورت شکستگی، شیشه اسپایدر پاشیده شده و در سر جای خود قرار گیرد. نمای اسپایدری بدون فریم از دست آورد های معماری مدرن می‌باشد به شکلی که درگذشته قرار گرفتن شیشه بدون قاب و فریم در بنا به هیچ وجه قابل ‌تصور نبود.

در بنا های قدیمی و سنتی شیشه ‌ها از طریق یک قاب یا یک فریم در نما و ساختمان نصب می شدند، اما امروزه با پیشرفت فناوری دیگر نیازی به فریم و قاب نیست. شیشه اسپایدر در یک محور و به‌وسیله یک اتصال‌دهنده و بدون هیچ نوع فریمی دیواره را تشکیل می دهد.

کاربرد های نمای اسپایدری

نمای اصلی ساختمان های اداری و تجاری. با توجه به وجود مدل های مختلف از نمای اسپایدری، می توان با توجه به بودجه و شرایط ساختمان، برای مکان های اداری و تجاری که می خواهند ظاهر جذابی داشته باشند این نوع نما را اجرا کرد. نمای اسپایدری با شیشه های بدون درز و قالب خود نمای بسیار جذاب و قدرتمندی به ساختمان ها می دهد و همین عامل موجب جلب توجه بینندگان و کنجکاوی آنها می شود.

نمای اصلی مغازه ها وفروشگاه ها. فروشگاه های بزرگ که نمای بیرونی وسیعی دارند نیز می توانند با استفاده از نمای اسپایدری دید بهتری برای خریداران خود به وجود بیاورند. با توجه به وجود شیشه ها با جنس های متفاوت، به راحتی می توان امنیت ساختمان ها را نیز تامین کرد و از این نظر نیز مشکلی برای صاحبین مکان ها وجود نخواهد داشت.

نمای آسانسور های شیشه ای. آسانسور های شیشه ای با دور نمای زیبا بسیار جذاب هستند. در صورتی که قاب مقابل شیشه خالی باشد و دید شما بدون خلل شود کاملا بر این جذابیت و لذت افزوده خواهد شد. امروز در بعضی از این مدل آسانسور ها از نمای اسپایدری برای قاب محافظ آسانسور استفاده می شود تا خللی در وسعت دید افراد به وجود نیاید و بتوانند با کمترین مشکل تمامی فضای موجود را مشاهده کرده و لذت ببرند.

مزایای استفاده از نمای اسپایدری

لرزه پذیر بودن. تمامی مدل های نمای اسپایدر چه از نظر شیشه و چه از نظر سازه های داخلی به کار رفته به شکلی کامل در مقابل زمین لرزه مقاوم هستند. با توجه به چسب های سیلیکونی استفاده شده در شیشه ها، ضربات ناشی از زمین لرزه خنثی خواهد شد و خود سازه فلزی نیز با توجه به قدرت بالای خود می تواند از خود و شیشه ها در مقابل زلزله به شکل کامل محافظت نماید.

قابلیت شکل پذیری. نمای اسپایدری یک مدل نمای منعطف است. تمامی شیشه ها و قاب ها را می توان بر اساس طراحی داخلی ساختمان نصب کرد و بدین شکل فقط یک طرح از پیش آماده برای نصب نخواهید داشت. حتی در بعضی موارد با طراحی درست می توان شیشه ها را به شکل منحنی نیز در نمای داخلی ساختمان به کار برد.

پوشش زیبای نمای خارجی. با توجه به عدم استفاده از هیچگونه قاب و یا فلز در نمای بیرونی، یک نمای شیشه ای یکدست و جذاب خواهید داشت که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند.

پوشش زیبای داخلی. معمولا قاب های فلزی به کار رفته در نمای اسپایدری طرح تار عنکبوتی زیبا و جذابی را به شما ارائه می کند که با توجه به زیبایی و جذابیت فلز، این چشم انداز دلنواز تر نیز خواهد شد.

اجرای سریع و آسان. به طور کلی نصب و راه اندازی یک نمای اسپایدری به زمان زیادی نیاز ندارد و در کمترین زمان و بهترین شرایط این نما می تواند آماده اجرا و استفاده شود. به همین دلیل معمولا نصب و اجرای این نوع نما ها به عنوان آخرین مرحله اجرای ساختمان ها صورت می پذیرد.

برای مشاهده مقاله نمای شیشه ای ساختمان اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده مقاله نمای اسپایدری اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده مقاله نمای کرتین وال اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده مقاله هندریل شیشه ای اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده مقاله پارتیشن شیشه ای اینجا کلیک کنید.

منبع منبع

درب ایران

1398/4/17

ارسال نظر کاربران

شما هم می توانید در مورد این پروژه نظر بدهید