نمای آجری

مقاله


نمای آجری

آیا تا به حال به زیبایی و نمای ساختمان ها دقت کرده اید؟ نمای آجری یکی از انواع این نماست که جلوه بیرونی یک ساختمان تجاری، مسکونی و... را می سازد. نمای یک ساختمان همچون یک پوسته بیرونی در زیبا سازی آن نقشی مهم و اساسی ایفاء می کند.

اگر می خواهید ساختمانی بسازید یا قصد بازسازی یک ساختمان را دارید، نمای آجری ساختمان یکی از گزینه های شما خواهد بود. این نوع نما در رنگ های گرم و متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ساختمان ها و فضا های سنتی و کلاسیک، امکان استفاده از نما های آجری در ساختمان های مدرن هم وجود دارد؛ زیرا رنگ و شکل این نما ها کاملا به سلیقه و انتخاب شما وابسته است. مقاومت و استحکامی که نمای آجر در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارد، آن را برای استفاده در بسیاری از مکان ها آماده کرده است.

شما قصد بنا کردن هر ساختمان را داشته باشید، می توانید از نما های آجری استفاده کنید. در این مقاله درباره مزایای استفاده از این نما، کاربرد، ماهیت، تفاوت روکش آجری با آجر جامد و انواع آن صحبت می کنیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره نمای نوین هستید به این صفحه مراجعه کنید.


نمای آجری و مزایا

همانطور که گفتیم نمای یک ساختمان اهمیت زیادی دارد. وقتی تصمیم به تغییر نما یا انتخاب نما برای ساختمانی نوساز می گیرید، به شکل های مختلفی از آن برخورد می کنید. یکی از این نما های نمی آجری ساختمان است که طرفداران خاص خود را دارد.

هر یک از نما ها ویژگی ها و مزیت های خاصی نسبت به نمونه های مشابه دارند. برای استفاده از آجر در ایجاد یک نمای زیبا، باید با مزایایی که این ماده اولیه دارد، آشنا شوید. به این ترتیب می توانید آن را با نیاز های خود تطبیق دهید و انتخاب درستی داشته باشید.


انعطاف پذیری

آجر ها ضد آب هستند و در سخت ترین شرایط آب و هوایی در طوفان تا مکان های مستعد آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرند. آجر در برابر آسیب های دیگری مثل موریانه هم مقاومت بالایی دارد.


تعمیر و نگهداری کم

بر خلاف بسیاری از مواد و مصالح ساختمانی، آجر ها به رنگ آمیزی، پوشش یا لاک نیازی ندارند. آجر مواد گیاهی ندارد و با ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی مختلفی مثل طوفان مقاوم است. ضمن اینکه شرایط گرم و مرطوب باعث پوسیدگی آجر نمی شود. شما در هر قسمت از کشور که زندگی کنید، می توانید این نما را در ساختمان خود به کار بگیرید.


مقاومت در برابر آتش

نمای آجری ساختمان غیر قابل احتراق است و منجر به گسترش آتش نمی شود. به این ترتیب استفاده از این نوع نما در مناطق مستعد آتش بسیار رایج است. خصوصا آجر های سفالی در صورت آتش سوزی آسیبی نمی بینند و حتی در صورت آتش سوزی محل، به عنوان دیوار های باربر قابل استفاده هستند.

آجر ها به تنهایی ساختمان را مقاوم نمی کنند ولی مانند چوب و پلاستیک هم قابل اشتعال و شکستن نیستند. استفاده از آجر در نمای ساختمان می تواند قدمی مثبت در نگهداری و محافظت از سرمایه شما باشد.


انعطاف پذیری در طراحی

آجر ها در سبک های مختلفی برای استفاده در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. معماران و طراحان ساختمانی به دلیل ساختار قوی و جزئیاتی که نمای آجری ساختمان دارد، آن را برای ساخت و ساز استفاده می کنند.

فرقی نمی کند بخواهید یک ویلا، تراس، مدرسه یا گالری هنری بسازید. به هر حال آجر هایی برای ساخت هر سبک از ساختمان وجود دارند که از آن ها بهره ببرید. بیشتر از صد ها رنگ آجر وجود دارد که می توانید به سلیقه خود آن ها را انتخاب کنید.

علاوه بر آن روکش های مشکی براق یا مشکی متالیک برای آجر های خشتی مورد استفاده قرار می گیرند و ظاهری شیک و مدرن به آن می بخشند.


عایق صدا

یکی دیگر از مزیت هایی که نمای آجری برای شما دارد، حذف صدا های مزاحم بیرون از ساختمان است. با استفاده از آجر ها می توانید اطمینان داشته باشید که صدا از داخل ساختمان هم به بیرون نمی رود.


دوام بالا

با استفاده از آجر ها می توانید این اطمینان را داشته باشید که نمای ساختمان در برابر آب و هوای مختلف مقاومت کافی را دارد و به این سادگی ها نیاز به عوض کردن آن نیست.


صرفه جویی در انرژی

نمای آجری با چگالی بالایی که دارد، امکان جذب و ذخیره انرژی را تا حد زیادی فراهم می کند. توانایی جذب و ذخیره انرژی به این معناست که ساختمان در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان خنک می ماند. به این ترتیب می توانید تغییر محسوسی را در هزینه های انرژی مشاهده کنید.


سالم و طبیعی

به طور کلی آجر از مواد اولیه طبیعی تولید می شود و جرم حرارتی بالایی ندارد. استفاده از آن برای کسانی که آلرژی حاد یا حساسیت به آب و هوا دارند، بسیار مناسب است. آجر یک گزینه مناسب برای محیط زیست است؛ زیرا از شیل و خاک رس ساخته می شود.

با توجه به اینکه برای ساخت نمای آجری ساختمان و به طور کلی آجر از مواد شیمیایی خشن، پلاستیک یا ترکیبات مصنوعی استفاده نمی شود، محیط های سالمی را برای زندگی و کار می سازند.


نمای آجرینمای آجری ساختمان

آجر و نما های آجری یکی از پر کاربرد ترین و مهم ترین مصالح ساختمانی هستند. آجر با داشتن کیفیت های مختلف از سال های دور برای ساخت و ساز مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گرفته است. رنگ های قرمز مایل به قهوه ای تا رنگ های نارنجی آجر ها جذابیتی فوق العاده دارند.

استفاده از نمای آجری بافتی سنتی و زیبا به ساختمان می بخشد. نمای آجری در رنگ های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ ها بر کیفیت ساختمان تاثیر زیادی می گذارند.

مجموعه دربیران مفتخر است تمامی خدمات مربوط به نمای آجرنسوز را در اختیار شما قرار دهد.


خانه ای شیک تر و بهینه تر با نمای آجری ساختمان

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح شناخته شده در دست بشر است. برای تولید آجر ها به استفاده از مواد شیمیایی یا سمی نیازی نیست. در مناطق گرمسیری استفاده از نمای آجری می تواند تا حد زیادی دمای ساختمان را متعادل کند. این نما یک فضای طبیعی و پر نور ایجاد می کند و حریم خصوصی شما را هم حفظ می کند.


نمای آجری چیست؟

نمای آجری که با نام روکش آجری هم شناخته می شود، با دیوار های آجری که بافتی یکپارچه دارند، متفاوت است. در واقع نما یک لایه آجری است که به دیوار های ساختمانی اضافه می شود. این نما در مقایسه با خود آجر زیبایی یکسانی دارد و البته در حکم یک عایق هم عمل می کند که برای بهره وری انرژی عالی است.

نما یا روکش یک تکنیک ساختمانی و طراحی است که از مواد غیر سازه ای برای ایجاد آن استفاده می شود.

اگر به دنبال نمای آجر و سنگ تراورتن هستید به این صفحه مراجعه کنید.


تفاوت روکش آجری با آجر جامد

برای ساخت سازه های آجری یا نما های آجری از مصالح ساختمانی یکسانی استفاده می شود ولی تکنیک های کاربردی برای نصب آن ها متفاوت است. روکش آجری بر خلاف تصور عموم و آنچه در کفپوش و عناصر تزئینی است، از قطعات نازک تشکیل نمی شود.

در واقع خود ساختمان با استفاده از اسکلت فلزی و چوبی ساخته شده است و روکشی آجری دارد. نصب یک روکش آجری نسبتا آسان است و فقط یک لایه سنگ تراشی نیاز دارد. علاوه بر آن به طور کلی روکش آجری از نظر هزینه هم بسیار مقرون به صرفه تر از نمونه های مشابه است.


نمای آجری ساختمان و انتخاب آن

نمای یک ساختمان یک عنصر کلیدی و مهم در آن است. این پوسته ها مسئولیت عملکرد ساختمان در زمینه های بهره وری انرژی، عایق بندی و مقاومت در برابر آب را دارند. نما ها سیستم های پیچیده ای هستند که ساختمان را به شکلی خاص به دیگران نشان می دهند.

نمای ساختمان چهره بیرونی آن است و سازه به یک بومی از کار معماران، دانشمندان، نوآوران و مهندسان آن تبدیل می کند. نما می تواند در زمان فروش ساختمان تاثیر زیادی بر ارزش آن بگذارد. به این ترتیب انتخاب نمای آجری ساختمان یا هر نوع نمای دیگری اهمیت زیادی برای سازنده یا سرمایه گذار آن دارد.


نمای آجری و انواع

کدام نوع از آجر ها را برای نمای ساختمان باید انتخاب کنید؟ انتخاب شما می تواند تاثیر زیادی در ظاهر کلی پروژه ساختمانی داشته باشد. با این حال فاکتور های دیگری غیر از زیبایی بصری وجود دارد که باید به آن توجه کنید. وقتی درباره نما و ظاهر صحبت می کنیم، رنگ، بافت و فرم همگی مهم می شوند.

شما باید ابتدا بودجه خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن گزینه هایی را که وجود دارند، بررسی کنید. به طور مثال آجر های سفالی گزینه ای مقرون به صرفه تر نسبت به محصولات مشابه هستند.

در آخر برای انتخاب نمای آجری یا هر نمای ساختمانی دیگری باید آب و هوای محل آن را در نظر بگیرید. برای انتخاب یک نما باید پس از بودجه، شرایط آب و هوایی را هم در نظر داشته باشید. روکش آجری یکی از بهترین انتخاب ها برای کسانی است که قصد افزایش بهره وری در انرژی و صرفه جویی در هزینه ها را دارند.

استفاده از آن فضایی گرم و دلنشین برای شما و ساکنین دیگر ایجاد می کند.

ما در مقاله های قبلی درباره نمای بتنی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


نمای آجری ساختمان ویلایی

گر قصد ساخت یک ویلای جدید را دارید، نمای آجری ساختمان ویلایی یکی از گزینه هایی است که نباید از آن غافل شوید. نمای بیرونی یک ساختمان اهمیت زیادی دارد. این نما جذابیت ساختمان را افزایش می دهد و باعث افزایش ارزش آن می شود. اگر می خواهید پس از ساخت و ساز یا بازسازی، ملک را بفروشید، انتخاب یک نمای آجری ساختمان ویلایی زیبا تا حد زیادی به جذب مشتری کمک می کند.

نمای بیرونی ساختمان همچون پوسته آن است و می تواند هویت بصری سازه را بسازد. به صورت کلی نما به معنای قسمت بیرونی ساختمان و به صورت خاص تر بخش جلویی ویلا یا هر ساختمان دیگری است. روکش روی دیوار یکی از ارکان اصلی در ایجاد نمای آجری ساختمان است.

در ادامه به اهمیت طراحی نمای ویلا، ایجاد نمای مدرن یا کلاسیک برای ویلا با استفاده از نمای آجری، ماهیت نمای ساختمان و بسیاری از موارد مرتبط با آن اشاره می کنیم.


چرا به طراحی نما برای ویلا نیاز دارید؟

نما بخشی از پوسته ساختمان است که از خانه در برابر عوامل خارجی محافظت می کند و سبب زیبایی هر چه بیشتر آن می شود. نمای آجری ساختمان ویلایی یکی از همین موارد است که محبوبیت زیادی هم دارد.

در ادامه می توانید اهمیت انتخاب یک نمای مناسب برای ویلا یا هر ساختمان دیگر را مطالعه کنید.


  • دلایل عملکردی

وقتی صحبت از دوام یک خانه یا ویلا می شود، پوسته ساختمان همیشه بخشی از آن بوده است. نقش اصلی نمای ساختمان محافظت از آن در برابر برف، باران، باد و خورشید است. با توجه به وجود شرایط آب و هوایی مختلف، آمادگی در برابر این شرایط آب و هوایی مختلف اهمیت زیادی پیدا کرده است.

یک نمای ایده آل به عنوان عایق حرارتی، می تواند تا حد زیادی عایقی در برابر صدا های خارجی باشد. نمای آجری ساختمان ویلایی یکی از همین مواد است که توانایی عایق بندی ساختمان را دارد. علاوه بر آن با استفاده از نما هزینه های انرژی هم تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.


  • دلایل زیبایی شناختی

انتخاب نمای آجری ساختمان ویلایی یا هر نوع دیگری از نما می تواند هویت و شخصیت یک ساختمان را معرفی کند. نما قسمت بیرونی یک ساختمان است که توسط صاحب ساختمان قابل سفارشی سازی است.

این نما خصوصا در نوع آجری طیف وسیعی از رنگ، مواد اولیه و شکل های مختلف را شامل می شود. هر یک از این ها با استفاده از سلیقه و خلاقیت، نمایی نو و متفاوت می سازند.


  • طراحی نمای دلخواه

برای بازسازی یا ساخت و ساز سازه های جدید، مواد مختلفی برای نمای بیرونی دیوار وجود دارد. مواد اولیه ای که انتخاب می کنید مثل نمای آجری ساختمان ویلایی کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. خود نمای آجری در شکل، طرح و مواد اولیه مختلفی آماده می شود.

برای پیدا کردن بهترین ماده باید معایب و مزایای هر یک از آن ها را بررسی کنید. از محبوب ترین مواد اولیه ای که برای ساخت و ساز مناسب است، می توانیم به چوب، فلز، سنگ و شیشه اشاره کنیم.


نمای آجری ساختمان ویلایی چیست؟

وقتی به ساختمان ها نگاه می کنید، ممکن است واکنش های بسیار متفاوتی نسبت به هر یک از آن ها داشته باشید. برخی از آن ها بلند و با شکوه هستند و از مواد اولیه مختلفی برای ساخت نمای ساختمان ها استفاده شده است. اینکه نمای یک ساختمان چگونه به نظر برسد، تصادفی نیست و به انتخاب هر کس ارتباط دارد.

نمای بیرونی دیوار معمولا دارای عناصر طراحی خاصی است که شامل کار های متفاوتی مثل قرار دادن عمدی پنجره ها یا درب ها در جایی خاص است. چینش و انتخاب هر یک از این عناصر به سبک معماری خاصی ارتباط دارد. به این منظور می توانید با یک معمار یا طراح مشورت کنید. به طور کلی نما به معنای هر دیوار خارجی در یک ساختمان اشاره دارد.

با این حال معمولا منظور از نما، دیوار جلویی ساختمان است. نمای دیوار جلویی معمولا دارای معماری پیچیده و خاصی است. وقتی با یک معمار درباره نمای ساختمان صحبت می کنید، او شما را راهنمایی می کند که ورودی ویلا چگونه باشد، از چه مواد اولیه ای می توانید استفاده کنید و محل قرارگیری عناصر ساختمان یا ویلا چه چیز هایی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هندریل شیشه ای با کارشناسان ما تماس بگیرید.


نمای آجری ساختمان ویلایی و نحوه طراحی

نمای یک ساختمان شامل مجموعه دیوار ها، تراس، پنجره و مصداق های بسیار دیگر است. در اولین مرحله از طراحی نما باید عناصر مختلف را در اطراف ویلا به درستی وارد کنید تا فضای اطراف ساختمان درست شود. نمای ویلا اولین جزء آن است و افراد می توانند به راحتی آن را ببینند.

نمای تصویر ذهنی افراد از ساختمان را می سازد؛ پس باید دقت زیادی در آن به خرج دهید. سازنده یا طراح باید دانش کافی برای ساخت سازه داشته باشد. خصوصا اگر نمای ساختمان در امتداد خیابان شهری باشد، نباید مزاحمتی برای عموم ایجاد کند.

در طراحی نمای آجری ساختمان ویلایی یا هر نوع ساختمان دیگری می توانید از چند رنگ استفاده کنید. همچنین از طرح ها و مواد اولیه متفاوتی برای آن استفاده می شود. از عوامل مهم و تاثیر گذار در طراحی نمای آجری ساختمان ویلایی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• لوازم جانبی (تاسیسات برقی و مکانیکی)

• پنجره ها

• سقف

• نوع مواد


نمای آجری ساختمان و روش استفاده

یکی از مواد اولیه تکراری و رایج در نمای یک ویلا، آجر است. نمای آجری می تواند شکلی سنتی به ویلا بدهد و یادآور خانه های قدیمی و زیبا باشد. با این حال ترکیب مدرنیته و سنت هم با استفاده از نمای آجری وجود دارد.

انواع نمای آجری ساختمان ویلایی با رنگ های سفید تا قهوه ای یا مشکی مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب هر یک از این رنگ و طرح ها کاملا به سلیقه شما و موقعیت مکانی ساختمان ارتباط دارد.

طراحی مدرن ویلا ها با نمای آجری امروزه بسیار مرسوم هستند؛ زیرا باعث تمایز آن ویلا با خانه ها و ویلا های اطراف می شود. نماهای آجری از نظر زیباشناسی فوق العاده و از نظر استحکام بسیار با دوام هستند. با نمای آجری ساختمان ویلایی هوای ویلا در طول گرما خنک و در سرما گرم می ماند.


نمای آجری ساختمان ویلایی و نحوه انتخاب

با توجه به تنوع رنگ و مواد در ساخت نما، گزینه های مختلفی برای انتخاب نمای آجری ساختمان ویلایی دارید. رنگ یکی از عوامل مهم در انتخاب نما محسوب می شود. یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که نمای آجری دارد، طیف وسیعی از رنگ هاست.

رنگ های کرم، آبی، خاکستری، سفید، نارنجی، قهوه ای و قرمز از انواع رنگ هایی هستند که می توانید انتخاب کنید. این امکان وجود دارد که رنگ ها و بافت های مختلفی از آجر ها را با هم ترکیب کنید و یک نمای منحصر به فرد بسازید.


چرا باید نمای بیرونی ویلا را نغییر دهید؟

در حالی که بسیاری از مردم به کاربردی بودن ویلا توجه می کنند، نمای ساختمان فاکتوری است که نباید از آن چشم پوشی کرد. ویلا های قدیمی تنها ویلا هایی نیستند که نیاز به بازسازی دارند. بسیاری از ویلا های امروزی به دلیل داشتن تزئینات و مواد اولیه غیر مرتبط یک ظاهر غیر معمول پیدا کرده اند.

برای بازسازی یک ویلا و استفاده از نمای آجری ساختمان ویلایی یا هر نوع نمای دیگر برای آن باید روند نسبتا متفاوتی را در نظر بگیرید. راحت ترین رنگی که می توانید برای فضای بیرونی و نمای آن در نظر بگیرید، سفید است. سفید رنگی خنثی است و به یکسان کردن مواد مختلف کمک می کند.

در نهایت برای استفاده از نمای آجری ساختمان ویلایی باید نکاتی مثل موقعیت ویلا و دیگر مصالح کاربردی را در نظر بگیرید. یک نمای آجری می تواند ساختمانی مدرن یا کلاسیک برای شما بسازد. برای استفاده از این نوع نما رنگ ها و مواد اولیه مختلفی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

به طور کلی نمای آجری مزایای زیادی برای یک ساختمان یا ویلا دارد. ویلایی که نمای آجری دارد همچون یک عایق در برابر سرما و گرما عمل می کند. با استفاده از آن گرما یا سرمای دستگاه های گرمایشی و سرمایشی به هدر نمی رود. در صورتی که از نمای آجری در یک ساختمان ویلایی استفاده کنید، اطمینان داشته باشید که هزینه های قبوض ما تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.