نمای آجرنسوز

مقاله

نمای آجرنسوز

نمای آجرنسوز یکی از انواع نما ها در ساختمان است که زیبایی منحصر به فردی به آن می بخشد. نما بخش مهمی از یک ساختمان است و می تواند بر قیمت آن تاثیر داشته باشد. اگر قصد فروش ساختمان را داشته باشید، بهتر است به این بخش از پروژه توجه ویژه ای کنید.

نمای ساختمان می تواند در عایق بندی و بهره وری انرژی هم نقش به سزایی داشته باشد. نمای آجرنسوز می تواند تا حد زیادی در بهره وری انرژی و جلوگیری از هدر رفتن آن تاثیرگذار باشد. اگر قصد دارید به نمای ساختمان خود شکلی جدید دهید یا ساختمانی جدید احداث کنید، نمای آجر نسوز تا حد زیادی می تواند مفید باشد.

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت استفاده آجر نسوز در نما، کاربرد، انواع و عوامل موثر بر قیمت صحبت کنیم. در آخر می توانیم نمونه هایی از کاربرد آجر نسوز در ساختمان سازی یا صنایع مختلف را معرفی کنیم.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره طراحی نمای نوین هستید به این صفحه مراجعه کنید.


نمای آجرنسوز و دلایل استفاده از آن

نمای آجرنسوز نوعی نماست که همانطور از نامش پیداست، برای مقابله با گرمای زیادی محیط مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی برای ساخت کوره ها از این نوع آجر استفاده می شود. تولید کنندگان مختلف در سراسر جهان این نوع آجر را در اندازه و شکل های مختلفی تولید می کنند.

مهم ترین مزیتی که این نوع آجر دارد، این است که به راحتی در دمای بالا، بدون شکستگی مقاومت می کند. آجرنسوز بر خلاف سایر آجر های مشابه به راحتی داغ نمی شود و نوعی عایق محسوب می شود. استفاده از این آجر از جنبه های مختلف سودمند است. استفاده از آن به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت در ساخت و ساز به شما کمک می کند.

مجموعه دربیران مفتخر است تمامی خدمات مربوط به نمای آجری را در اختیار شما قرار دهد.

از جمله مزایایی که می توانیم برای این آجر نام ببریم، شامل موارد زیر می شوند:


عایق عالی

آجر های نسوز عموما به خاطر خاصیت عایق بودن خود مورد استفاده قرار می گیرند. گرما به این نوع آجر نفوذ پیدا نمی کند. به طور کلی با استفاده از آن هوا در زمستان گرم و در زمستان گرم می ماند. با تغییر دما در طول فصول مختلف خبری از تغییر دمای شدید در ساختمان نخواهد بود.


استحکام بالا

آجرنسوز از آجر های معمولی مقاومت بیشتری دارند. بدیهی است که این آجر به دلیل استحکام بالا تر نسبت به محصولات مشابه، از هزینه بیشتری برخوردار باشد. با این حال مزایایی که این نما دارد، ارزش سرمایه گذاری بلند مدت را داراست.


ذخیره سازی آسان

در بسیاری از پروژه های ساختمانی بزرگ، کار به دلیل تغییرات آب و هوایی مختلف متوقف می شود. بعضی از آجر ها در این شرایط به راحتی آسیب می بینند. با آجرنسوز هیچ مشکلی برای ذخیره سازی و نگهداشتن آن تا حصول شرایط مناسب نخواهید داشت. تنها چیزی که باید در نظر بگیرید، نگهداشتن و ذخیره سازی آجر ها در یک مکان بدون رطوبت است.


تطبیق پذیری

بهترین مزیتی که نمای آجرنسوز دارد، قابلیت تنظیم آن است. علاوه بر اندازه ها و ابعاد آماده آجر ها، می توانید اندازه مورد نظر خود را به تولید کنندگان سفارش دهید.


نمای آجرنسوز و کاربردها

آجرنسوز بیشتر در جا هایی که به عایق حرارتی نیاز دارند، استفاده می شود. به طور مثال برای ساخت کوره می توانید از این آجر ها بهره ببرید. ضمنا در شرایط آب و هوایی بسیار گرم یا بسیار سرد، از این نوع آجر ها برای ساخت مسکن یا نمای آن استفاده می شود.

در آب و هوا بسیار گرم، نمای آجرنسوز فضای داخلی را خنک نگه می دارد و در آب و هوای سرد، آجر فضای داخلی را گرم نگه می دارد و همچون یک عایق عمل می کند. این موارد گوشه ای از کاربرد های نمای آجرنسوز است.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره نمای آجر و سنگ تراورتن هستید به این صفحه مراجعه کنید.


حفاظت و اضافه کردن حرارت

اگر تا به حال با یک اجاق گاز چند سوختی سر و کار داشته اید، با اصطلاح آجرنسوز آشنایی دارید. کلید اصلی و ویژگی مهمی که این آجر ها دارند، این است که حتی تحت شدید ترین گرما، سطح بیرونی همیشه خنک خواهد ماند. از آجر برای پوشاندن سطح داخلی اجاق استفاده می شود.


نمای آجرنسوز فرسوده

با وجود اینکه نمای آجرنسوز به سختی شکسته یا ترک برداشته می شود، ولی پس از سال ها استفاده به مرور زمان مستهلک و شکسته خواهد شد. این نکته درباره استهلاک آجر امری اجتناب ناپذیر است. به این منظور در صورت امکان آجر باید در اسرع وقت تعویض شود تا راندمان در محلی که استفاده شده است، کاهش پیدا نکند.


نمای آجر نسوزنمای آجرنسوز و انواع آن

این آجر ها برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در یک دسته بندی می توانیم آجرنسوز را به در موارد زیر خلاصه کنیم.

• آجر های آتشین اسیدی

• آجر های اولیه آتش

• آجر آتش نشانی

• آجر های آتشین خنثی


آجر آتشین اسیدی

این آجر در برابر اسید مقاوم است. استفاده از آن برای مقاومت در برابر اثرات اسیدی مواد شیمیایی با آب و هوا رایج است.


آجر آتش نشانی

آجرنسوز آتش نشانی از خاک رس طبیعی ساخته می شود و به خوبی کیفیت آجر اسیدی است.


آجر اولیه آتش

این آجر های نسوز در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاومت بسیار خوبی دارند. برای ساخت آن ها از مقدار زیادی مثل منیزیم استفاده می شود و ماده اتصال دهنده آن هم آهک است. انواع آجر اولیه آتش شامل آجر منیزیت، منیزیم کربن، منیزیم کروم و... هستند.


آجر آتشین خنثی

این آجر در برابر بخار های اسیدی و اثرات خورنده مقاومت خوبی دارد.

ما در مقاله های قبلی درباره نمای بتنی توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


نمای آجرنسوز و قیمت آن

آجرنسوز به صورت گسترده در کوره های صنعتی استفاده می شود. استفاده از آن چه به صورت نما چه به صورت یکی از مصالح کاربردی، رایج است. انتخاب و خرید آن به نوعی جزو سرمایه گذاری بر ساختمان سازی محسوب می شود. در ادامه فاکتور هایی را که بر قیمت نمای آجرنسوز اثر می گذارد، بررسی می کنیم.


جنس

نمای آجرنسوز از مواد اولیه مختلفی ساخته می شود. به طور مثال برای ساخت آجر های نسوز آلومینا از بوکسیت استفاده می شود. نمای آجرنسوز منیزیم به منیزیم و آجر کربنی به گرافیت نیاز دارد. هر یک از این آجر های نسوز قیمت متفاوتی هم دارند.


مدل و مشخصات

همانطور که در بالا اشاره کردیم، آجر ها در انواع مختلفی تولید می شوند. هر یک از این مدل ها از قیمت خاصی برخوردار هستند. به عنوان مثال نمای آجرنسوز استاندارد و نمای آجرنسوز با شکل خاص با یکدیگر اختلاف قیمت دارند. این اختلاف قیمت به دلیل هزینه قالب و هزینه های پردازش آن هاست.


شاخص فیزیکی و شیمیایی

به دلیل اینکه انواع نمای آجرنسوز از مواد مختلفی ساخته می شوند، هر یک شاخص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی دارند. شاخص فیزیکی و شیمیایی یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آجر است.


نمای آجرنسوز در صنعت آلمینیوم

آجرنسوز از مواد عایق سرامیکی ساخته می شود. استفاده از آن در پوشش کوره بسیاری از صنایع بزرگ رایج است. برخی از سازندگان هم آن را در شومینه خانه ها یا اطراف آن استفاده می کنند. بیشتر تولید کنندگان اعتقاد دارند که آجرنسوز آلومینا برای استفاده در کوره های صنعتی کاربرد دارد.

آجرنسوز با نام آجر نرم یا آجر عایق هم شناخته می شود. هدف اصلی استفاده از نمای آجرنسوز تحمل دمای بالای کوره و شومینه هاست. سازندگان آجر آلومینا از خاک رس و سرامیک برای ساخت آن استفاده می کنند. این آجر ها هم ایمنی شومینه را تضمین می کنند و هم از انفجار و حوادث دیگر جلوگیری می کنند.

تولید کنندگان آجر آلومینا آن را با چگالی کم می سازند تا بتوانند آن را در شومینه یا کنار آن قرار دهند. این آجر ها پس از ساخت نسبت به آجر معمولی سبک تر به نظر می رسند. یکی دیگر از کاربرد های نمای آجرنسوز استفاده از آن در صنایع پتروشیمی و راکتور های هسته ای است.


نمای آجرنسوز در مصارف صنعتی

کاربرد های صنعتی آجرنسوز کمی متفاوت هستند. قبل از اینکه آن را برای کوره های صنعتی خود انتخاب کنید، باید به چند نکته توجه کنید. در ادامه چند نکته مهم وجود دارد که در زمان خرید راهگشاست.


مساحت زیادی را پوشش دهید

از نمای آجرنسوز در اطراف جایی که قرار است آتش بالا بیاید استفاده می شود. بهتر است به این منظور محدوده آن را کمی بزرگ تر از حد نیاز بسازید. این کار ایمنی را تا حد زیادی افزایش می دهد. ضمن اینکه به این شکل امکان کاهش حرارت و خارج کردن آن در محیط هم وجود دارد.


به آجرنسوز فشار وارد نکنید

نمای آجر نسوز متخلخل است و طبیعی است که نتواند وزن زیادی را تحمل کند. بهتر است آجر هایی را انتخاب کنید که وزن کمتر و قیمت مناسب تری دارند.

در نهایت به یاد داشته باشید که نمای آجرنسوز می تواند تا حد زیادی در هزینه های انرژی و قبوض شما اثرگذار باشد. با توجه به اینکه این نما اجازه هدر رفتن انرژی را نمی دهد، هزینه های آن تا حد زیادی در ساختمان شما کاهش پیدا می کند.

آجر نسوز و نمای آن از نظر قیمت و کاربرد بسیار متفاوت است و به شیوه های مختلفی ساخته می شود. رنگ نمای آجر نسوز هم در تنوع زیادی وجود دارد. شما می توانید متناسب با دکوراسیون و فضای اطراف رنگ آن را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمای بتن اکسپوز با کارشناسان ما تماس بگیرید.