طراحی و اجرای نمای ساختمان

طراحی و اجرای نمای ساختمان در سبک های مختلف فراهم شود. استفاده از نمای آجری و سنگی و شیشه ای نمونه های متداول در طراحی و اجرای نمای ساختمان محسوب می شود. جنس شیشه سبب می شود که بار مرده ساختمان های بلند کاهش یابد و اجرا سریعتر صورت بگیرد. در نظر داشته باشید که ضریب های هدایتی در این روش ها بسیار مهم است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

انواع سبک های طراحی و اجرای نمای ساختمان

نمای ساختمان اولین بخشی است که از سوی مخاطب مورد اهمیت و توجه قرار می گیرد بنابراین برای طراحی و اجرای نمای ساختمان باید یک سری اصول به طور دقیق رعایت شود. روش های طراحی و اجرای نمای ساختمان متفاوت است و بهتر است که بهترین سبک طراحی و اجرای نمای ساختمان با توجه به محیط پروژه انتخاب شود.

عوامل موثر در طراحی و اجرای نمای ساختمان

یکی از موارد بسیار مهم برای طراحی و اجرای نمای ساختمان خواسته کارفرما است. برخی از افراد علاقمند به استفاده از سبک های کلاسیک برای طراحی و اجرای نمای ساختمان هستند و عده ای سبک های اشرافی را گزینه زیبا می دانند. عده ای استفاده از متدهای رنگی را درست می دانند و عده ای دیگر روش های بدون عنصر رنگ را زیباتر می دانند به این ترتیب نیاز است که ارزیابی دقیق و درستی در زمینه طراحی و اجرای نمای ساختمان صورت بگیرد.

از دیگر عواملی که در طراحی و اجرای نمای ساختمان اهمیت دارد کاربری ساختمان است. کاربری ساختمان بر اساس محل قرارگیری ساختمان و همینطور مساحت و سبک طراحی آن بررسی می شود.

همجواری ها در طراحی و اجرای نمای ساختمان نیز بسیار مهم است اینکه در اطراف ساختمان چه ساختمان های دیگری قرار دارد می تواند در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار تاثیرگذار باشد.

بررسی اقلیم ساختمان نیز بسیار مهم است و در انتخاب جنس و سبک به کار رفته بسیار اهمیت خواهد داشت به عنوان مثال برخی از سبک ها برای مناطق مرطوب مناسب نبوده و برخی دیگر برای مناطق خشک گزینه جالبی نیستند.

طراحی و اجرای نمای ساختمان به صورت کلاسیک

در طراحی و اجرای نمای ساختمان به سبک کلاسیک از متریال های سنتی استفاده می شود و قرار است که فضای بومی و سنتی حفظ شود. در این سبک ها اغلب بازی با آجرها دیده می شود و استفاده از شیشه های فرنگی نیز انتخاب های جالبی خواهد بود. طراح های ایرانی کلاسیک عموماً بسیار زیبا و همه پسند هستند. فضاسازی طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مهم است باید سایه گیرها به درستی طراحی شود و همه چیز رعایت شود. استفاده از سبک های کاخ و عمارت های بزرگ نیز می توان طراحی و اجرای نمای ساختمان نیمه کلاسیک نام نهاده شود در این سبک ها از جداره های سنگی استفاده می شود و سرستون ها و ستون های قوسی شکل از دیگر بخش های زیبا در بدنه های نما هستند.طراحی و اجرای نمای ساختمان به سبک مدرن

طراحی و اجرای نمای ساختمان مدرن آنچه بسیار مهم است توسعه علم است یعنی نگاه مهندسی بسیار دقیقی در بخش های مختلف سازه دیده می شود و عموماً مصالح نوینی استفاده می شود که در نهایت شاهد یک سبک جدید و نوین خواهیم بود. در نظر داشته باشید که در طراحی و اجرای نمای ساختمان جزئیات بسیار مهم هستند و یک دست بودن طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است. شایان ذکر است که شکل گیری بدنه های ساختمان نیاز به یک برد پژوهشی دقیق دارد. در ادامه برخی از انواع طراحی و اجرای نمای ساختمان را بررسی می کنیم.متداول ترین انواع طراحی و اجرای نمای ساختمان

نمای آجری یکی از روش هایی است که برای ظاهر ساختمان به کار می رود. آجر یکی از مصالح ساختمانی است که از زمان های قدیم مورد استفاده قرار گرفته است. عموماً آجرهایی که در این سبک از نما استفاده می شود رنگ های قرمز و بهی و ابلق دارند. این سیستم نمای خشک نامیده می شود. برای اتصال آجرها عموماً از تجهیزات فلزی مانند ریل استفاده می شود و استفاده از ملات کمتر دیده می شود. ضریب انتقال حرارت در آجر کم است و به عنوان یک عایق حرارتی خوب عمل می کند. ثبات رنگ و تنوع در این محصولات زیاد است. سرعت اجرای این روش بالا است اما از نظر زیبایی گزینه خوبی نبوده و برای محیط های مرطوب نیز نمی تواند جالب به نظر برسد.

طراحی و اجرای نمای ساختمان سنگی که بسیار نیز دیده می شود عموماً از سنگ های تراورتن برای آن استفاده می شود. طرح و رنگی بندی سنگ ها بسیار زیاد است. با توجه به اینکه در سنگ ها خلل و فرج وجود دارد نصب این نما به نسبت سایر گزینه ها آسانتر است. در این روش از ملات استفاده می شود که پشت سنگ ها در داخل شیارهای موجود وارد شده و منابع از جدا شدن سنگ از نما می شود. در این روش تغییر رنگ سنگ کمتر دیده می شود و در صورتی که از رنگ های بهتری استفاده شود جذب گرد و غابر نیز کمتر خواهد بود. مقاومت در برابر رطوبت آن زیاد است. اجرای این روش سریع است. اما یک نکته مهم اینکه استفاده از نمای سنگی بسیار تکراری است و هر چه قدر نیز مانور صورت بگیرد نمی توان انتظار یک ایده جدید و خلاقانه در این روش داشت.

طراحی و اجرای نمای ساختمان شیشه ای

ماشین آلات ساخت شیشه پیشرفته زیادی کرده است به طوری که امروزه طراحی و اجرای نمای شیشه ای ساختمان با رشد روزافزونی همراه است و طبق مطالعاتی که در سال 2018 صورت گرفته است نمای شیشه ای زیباترین گزینه محسوب می شود. برای نمای شیشه ای سبک های مختلفی وجود دارد که نمونه های مشهور آن فریم لس، اسپایدر، کرتین وال و نمای دو پوسته است.

استفاده از نمای شیشه ای سبب می شود که بارهای مرده در ساختمانی های بلند تا حد زیادی کاهش یابد. به اجرای کار سرعت بخشیده می شود. سبب می شود که یک دید یکپارچه از مناظر بیرون برای ساکنین ایجاد شود و حس ظرافت و سبکی همیشگی در این سری از نماها دیده می شود. شیشه لوکس ترین طراحی و اجرای نمای ساختمان است. در نظر داشته باشید که جنس شیشه به کار رفته برای بسیار مهم است و در صورتی که این روال به درستی انجام نشود ضریب هدایت حرارتی زیاد سبب می شود که مصرف زیاد انرژی صورت بگیرد و شاهد اتلاف انرژی باشیم بنابراین طراحی و اجرای نمای ساختمان باید به دست افرادی خبره صورت بگیرد تا میزان اشتباه به حداقل برسد. یک موضوع بسیار مهم را از یاد نبرید که در طراحی و اجرای نمای ساختمان باید در ابتدا یک ماکت کلی از طرح فراهم شود.نکات مهم پیش از طراحی و اجرای نمای ساختمان

نکات مهم پیش از طراحی و اجرای نمای ساختمان باید رعایت شود تا نتیجه نهایی قابل قبول به نظر برسد هرچه پیش بینی های صورت گرفته دقیق تر و جامع تر باشد نتیجه بهتری پیش روی ما خواهد بود. در این مقاله قصد داریم در خصوص مهمترین نکات در زمینه طراحی و اجرای نمای ساختمان صحبت کنیم.

کیفیت طراحی و اجرای نمای ساختمان

در طراحی و اجرای نمای ساختمان یکی از مهمترین اصل ها کیفیت است. کیفیت هرگز نباید فدای کمیت شود و بسیار مهم است که کیفیت طراحی و اجرای نمای ساختمان بر اساس پارامترهای مهم تعیین شود.

می دانیم که نمای یک ساختمان یک پوسته بصری است. هرچقدر هم یک ساختمان دارای اسکلت قوی و قابل قبولی باشد باید فکری به حال نمای ساختمان گرد اگر از مصالح درجه سه استفاده شود قطعاً به ضرر ساختمان بوده در آینه ای نزدیک از ارزش کلی آن کم می کند به طوری که هیچکس متوجه نمی شود داخل سازمان قوی است. اگر دقت نمایید بسیاری از خریداران کیفیت یک بنا را بر اساس پوسته آن می سنجند و در در صورتی که از مصالح مرغوب استفاده نشود فضای کلی کار بی کیفیت خواهد بود.

درون گرایی و برون گرایی از دیگر موضوعات جالب در طراحی و اجرای نمای ساختمان است . در نظر داشته باشید که درون گرایی به طور کلی برای هر نوع نما باید رعایت شود یعنی باید حریم شخصی افراد داخل منزل هرگز خدشه دار نشود. این در حالی است که فضای بیرونی باشد به طوری طراحی شود که موجب ایجاد خلل برای افراد و اشیا بیرونی نباشد. در طراحی و اجرای نمای ساختمان درونگرایی و برونگرایی به یک اندازه مهم و ضروری است.

فرم در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مهم است بارها دیده می شود که صرفاً برای ایجاد یک طرح به اصطلاح جدید بخش زیادی از فضای داخل منزل با عنوان یک قوس بزرگ گزینه می شود. این سری کارها در نگاه اول بسیار جالب هستند اما کیفیت را زیر سوال برده و سبب می شود که در فضای داخلی منزل پرتی ایجاد شود. فرم و عملکرد هرگز نباید فدای هم شود و بهتر است که از تلفیق های مثبت استفاده شود.تأثیر کاربری در طراحی و اجرای نمای ساختمان

هر چه قدر از ارزش کاربری ساختمان بگوییم کم است! پیش از اینکه طراحی و اجرای نمای ساختمان آغاز شود باید کاربری ساختمان مورد بررسی قرار بگیرد. در واقع باید مشخص شود که ساختمان تجاری است و یا در مسیر اداری طراحی شده است. آیا قرار است ساختمان مسکونی باشد طراحی و اجرای نمای ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی همه با هم فرق دارد و اگر این مورد رعایت شود یک ظاهر یک منطقی ایجاد می شود. فرض کنید قرار است طراحی و اجرای نمای ساختمان مسکونی صورت بگیرد در چنین حالتی باید بررسی شود که ریز فضاهای مختلف باید در چه چیدمان قرار بگیرد. متیال هایی که استفاده می شود به چه صورت است و آیا با فضای قرار گرفتن ساختمان سازگار است یا نه. هر نوع افراط و تفریط این پروسه را زیر سوال می برد.

در کاربری یک نکته مهم دیگر نورپردازی در شب است که البته در ردیف گزینه های سلیقه ای قرار دارد و هرگز یک اجبار نخواهد بود. در صورتی که نیاز به طراحی و نورپردازی در شب برای ساختمان های تجاری باشد نیاز است که یک سری اصول به طور دقیق ایجاد شود. نورپردازی های غیر متعارف برای خانه های مسکونی نمی تواند انتخاب مهمی باشد. طراحی نورپردازی که سبب شود چشم ها بیش از حد خیره شود و موجب حواس پرتی عابرین و خودروها شود خلاف انسانیت است و باید در طراحی و اجرای نمای ساختمان مدنظر قرار بگیرد.

برای طراحی و اجرای نمای ساختمان چه خوب است که در ابتدای کار از یک سبک معماری مشخص استفاده شود و در نظر داشته باشید که بسیاری از نماهایی که امروزه دیده می شود دارای سبک مشخصی نیستند و این روند سبب می شود که پس از یک دوره کوتاه دیگر به نتیجه نرسد. اینطور که مشخص شده است در طراحی نما باید یک سبک در ابتدا مشخص شود و البته پیش از انتخاب تمامی شرایط به طور دقیق ارزیابی شود. استفاده از سبک های ترکیبی در صورتی که خارج از قاعده نباشد یک انتخاب بی نظیر است.توجه به بافت در طراحی و اجرای نمای ساختمان

بافت منطقه در انتخاب نما بسیار مهم است این که بخواهید همه چیز را کنار بگذارید و فقط به خواسته خود توجه نمایید هرگز نمی تواند عملکرد استانداردی باشد. دقت نمایید که باید به ساختمان هایی که در دو و اطراف ساختمان شما قرار دارد دقت نمایید و بررسی کنید که نمای انتخابی از سوی شما همگونی دقیقی با سایر گزینه ها دارد یا خیر. دقت نمایید که همگونی با یکسان و تکراری بودن بسیار فرق دارد. این موضوع را از یاد نبرید که عموماً ساختمان های سنگی در کنار ساختمان های شیشه ای تحت شرایط خاصی قرار می گیرد بنابراین در صورتی که شرایط رعایت شود می تواند یک انتخاب جالب و منحصر به فرد باشد.

تنوع اقلیم در کشور ایران بسیار دیده می شود و پیش از طراحی و اجرای نمای ساختمان باید به اقلیم آن نیز توه شود. در صورتی که در مناطق شمالی کشور طراحی و اجرای نمای ساختمان صورت می گیرد چه خوب است که از پنجره های بزرگ و سرتاسری برای نورگیری استفاده شود. نمای شیشه ای سبب می شود که سیرکولاسیون هوا به طور دقیق فراهم شود اما اگر ساختمان در یک مکان بسیار بادگیر قرار دارد قطعاً نمای شیشه ای یک انتخاب بسیار ریسکی است.

سطح مالی کارفرما در طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مهم است و باید با توجه به بودجه موجود بهترین تصمیم برای ساختمان گرفته شود و از زیباترین طرح طبق بودجه مورد نظر استفاده شود. بهتر است اصولی ترین نمای ساختمان همیشه اولین اولویت محسوب شود. در نظر داشته باشید که آنچه در نهایت امر مهم است در نظر گرفتن فضای کاری بوده و می تواند از دسته موارد بسیار مهم باشد. اصول طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار مهم است و باید جدیدترین روش های طراحی و اجرای نمای ساختمان به کار گرفته شود.مقایسه طراحی و اجرای نمای ساختمان نوع شیشه ای و سنگی

انتخاب نوع نمای ساختمان بسیار مهم بوده و یکی از چالش های بسیار مهم از سوی معماران محسوب می شود. برای انتخاب نمای ساختمان باید زیبایی، اقتصاد، دوام ، سرعت اجرا، میزان عایق بندی و همینطور وزن و مقاومت موجود ارزیابی شود.

در این مقاله به تفکیک موارد مختلف سعی می کنیم اطلاعاتی ارائه دهیم که مشخص سازد بهترین طراحی و اجرای نمای ساختمان به چه صورت است.

طراحی و اجرای نمای ساختمان به سبک های مختلف

یکی از سبک های طراحی و اجرای نمای ساختمان ، نمای کامپوزیت است. در نمای کامپوزیت از فلز استفاده می شود و لایه عایق نیز وجود ندارد به این ترتیب سبب می شود که انرژی تا حد زیادی هدر رود بنابراین این سبک از نما نمی تواند عایق صوت و حرارت خوبی باشد. از نظر هزینه نماهای کامپوزیت اغلب گران قیمت هستند برای طراحی و اجرای نمای ساختمان با سبک کامپوزیت باید از شاسی استفاده شود. نیاز است که لایه های میانی از جنس پلی اتیلن باشد و نیاز به نصب ورق های آلومینیوم است. این موارد سبب می شود که قیمت تمامی شده افزایش یابد. ضخامت آلومینیوم های استفاده شده کم هستند و استقامت این سبک از نما خوب نیست. جرم پذیری نمای کامپوزیت زیادی است و ذرات معلق در هوا را جذب می کند. وزن این نما کم است و سبب می شود که بار مرده ساختمان کاهش یابد. نمای کامپوزیت در برابر آتش سوزی دوام بالایی ندارد و به دلیل وجود مواد پلی اتیلن در این نما شاهد شعله ور شدن آن هستیم.

گزینه دیگر در طراحی و اجرای نمای ساختمان نمای ساندویچ پانل است. در نمای ساندویچ پانل از لایه فوم پلی اورتان استفاده می شود. این گزینه عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی است. این سبک از نما با قوانین ملی 19 ساختمان سازگار است. اینطور که آمار نشان می دهد این نما می تواند تا حدود 60 دسی بل صوت را بشکند.

قیمت این سبک از نما بسیار گران است و این موضوع به دلیل استفاده از مصالح مرغوب و گران قیمت است. در نظر داشته باشید که سرعت اجرای بالایی داشته و ثبت رنگ دراز مدت دارد. این نما میزان بار مرده را کاهش می دهد و این موضوع به دلیل داشتن فلزات سبک است. رنگ بندی آن کامل بوده و یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود. به هر حال هزینه ای که برای این سبک از طراحی و اجرای نمای ساختمان پرداخت می شود بسیار بالا است.طراحی و اجرای نمای ساختمان با سبک شیشه چطور می تواند عایق حرارتی باشد؟

سوالی که بارها پرسیده می شود و نگرانی هایی که برای طراحی و اجرای نمای ساختمان از سبک شیشه ای وجود دارد اتلاف انرژی است و اینکه چطور می تواند به بهبود این شرایط کمک کرد؟ می دانیم که نمای شیشه ای از زیبایی خاصی ررخوردار است و شفافیت زیادی آن سبب شده است که یک نمومه همه پسند و زیبا باشد اما به دلیل ضخامت کم شیشه نمی تواند به عنوان عایق صوت و حرارت باشد برای حل این مشکل مانور اصلی می بایست بر روی جنس شیشه باشد. استفاده از شیشه های دوجدار یک انتخاب خوب برای نمای شیشه ای است.

سرعت نصب نمای شیشه ای بالا است و یکی از روش های بسیار عالی برای کسانی است که فرصت کمی دارند. نمای شیشه ای به نسبت سایر گزینه ها با مرده کمتری به ساختمان وارد می کند و این ویژگی منحصر به فرد نمای شیشه ای سبب شده است که ارزش آن بیشتر شود. تنوع رنگی به کار رفته برای نمای شیشه ای عموماً در طیف های رنگی مشخص است و نمی توان انتظار داشت که تمام رنگ ها برای آن استفاده شود. در نظر داشته باشید که با وجود اینکه این سبک از نما ذرات هوا را جذب می کند به دلیل آسان بودن تمیزکاری آن نمی توان این موضوع را یک ایراد در نظر گرفت.

طراحی و اجرای نمای ساختمان کرتین وال یکی از جدیدترین سبک های موجود است و با توجه به قطعه بندی های زیبایی که در این سبک دیده می شود یک گزینه بسیار عالی به شمار می آید. در کرتین وال ها طراحی به صورتی انجام می شود که تمامی استانداردهای لازم به طور دقیق ایجاد شود. شایان ذکر است که این سبک به نوبه خود بسیار زیبا و خاص است.طراحی و اجرای نمای ساختمان به سبک شیشه بهتر است یا سنگ؟

اینکه کدام نما را انتخاب نمایید به خودتان بستگی دارد. می دانیم که وقتی صحبت از نمای سنگی است عموماً دو جنس گرانیت و تراورتن بیشتر به کار می رود که در این مقاله به توضیح جنس گرانیت بسنده می کنیم. این نوع نما صدا و حرارت را از خود عبور می دهد و عایق حرارتی و صوتی خوبی محسوب نمی شود. هدر رفتن انرژی در این روش زیاد است. قیمت سنگ گرانیت بالا است و هزینه نصب آن به دلیل نیاز به ابزارهای خاص بسیار بالا خواهد بود. در نظر داشته باشید که سنگ های گرانیت جرم پذیر هستند و عموماً ذرات معلق در هوا را جذب می کنند. سرعت اجرای سنگ های گرانیت کم است، و نیاز به زمان زیادی برای عملیات ملات سازی بوده و باید ریزه کاری را به طور دقیق رعایت شود. جرم حجمی این سنگ ها بالا است و بار مرده زیادی به ساختمان وارد می کند اما از نظر تنوع در وضعیت خوبی قرار دارند و استقامت بالایی دارند.

چسبندگی در سنگ های گرانیت به وضعیت آب و هوا بستگی دارد و یک روال ثابت چسبندگی برای این سنگ ها دیده نمی شود.

برای انتخاب نمای سنگی و شیشه ای باید بررسی شود که اهداف اصلی کدام است. در صورتی که زیبایی نما بسیار مهم است قطعا نمای کرتین وال بسیار زیباتر از نمای سنگی است، در صورتی که استقامت بسیار پر اهمیت باشد باید از سنگ های قوی استفاده شود. به طور کلی طبق بررسی های صورت گرفته بار مرده ساختمان از موارد بسیار مهم است و باید رعایت شود و نمای شیشه ای در این ارزیابی رتبه اول را دارد و از نظر هزینه نیز از نمای سنگی مناسب تر است.
درب ایران

1398/4/16

ارسال نظر کاربران

شما هم می توانید در مورد این پروژه نظر بدهید