آشنایی با درب شیشه ای کشویی

مقاله

درب شیشه ای کشویی یکی از بهترین انتخاب ها برای ساختمان های تجاری، اداری و مسکونی است. این درب شیشه ای روی یک ریل روان نصب می شود و به راحتی حرکت می کند. تمیز کردن و استفاده از این درب بسیار راحت است. با کمک درب کشویی به راحتی می توانید در 2 جای مختلف تردد کنید یا وسیله ای را جا به جا کنید.

به طور کلی این درب در 2 مدل اتوماتیک و دستی ساخته می شود. درب کشویی اتوماتیک همان درب هایی هستند که در طول روز در ساختمان های تجاری و مراکز خرید مشاهده می کنید. درب کشویی دستی با استفاده از دستگیره و فقط با دست، باز و بسته می شود.

هر یک از این 2 مدل مزایا و کاربرد های خاص خود را دارند و در مکان های متفاوتی هم استفاده می شوند. اگر می خواهید درب ساختمان یا ویلای خود را تعویض کنید یا به دنبال درب های جدید و مدرن برای پروژه ساختمانی خود هستید، درب کشویی پیشنهاد خوبی برای شما خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم درباره مزایای درب کشویی شیشه ای ، نحوه افزایش امنیت آن و در نهایت نکاتی درباره نصب، نگهداری و تعمیرات آن صحبت کنیم.


دلایلی که به یک درب شیشه ای کشویی نیاز دارید؟

در بازار درب های شیشه ای با تنوع گسترده ای از مدل ها، طراحی و تولید می شوند. اگر قصد تعویض یا خرید درب کشویی را داشته باشید، شناخت مزایا می تواند تا حد زیادی در انتخاب شما موثر باشد.


بهره وری انرژی

در فصول گرم یا سرد سال از لوازم سرمایشی و گرمایشی استفاده می شود. طراحی این درب ها به حفظ هوای داخلی خانه یا ساختمان کمک می کند. یکی از شیشه هایی که به صورت کشویی ساخته می شوند، شیشه دوجداره است که اتلاف حرارات به حداقل می رساند.

اگر به عایق بیشتری هم نیاز داشته باشید می توانید یک درب کشویی شیشه ای دوجداره انتخاب کنید که بین آن دو را گاز آرگون فرا گرفته باشد. با این درب های شیشه ای، داخل ساختمان خنک و گرما بیرون از ساختمان باقی می ماند. در نهایت اگر تمایل دارید که هزینه های انرژی و اتلاف آن را کاهش دهید، وجود یک درب شیشه ای کشویی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.


دسترسی راحت تر

درب های کشویی در 2 مدل دستی و اتوماتیک طراحی شده اند. این درب ها در قسمت های مختلف ساختمان های کوچک و بزرگ نصب می شوند. این نوع درب امکان ورود و خروج راحت را برای ساکنین یا مهمانان ساختمان فراهم می کند.

علاوه بر ورود و خروج افراد، اگر وسایل بزرگی دارید که می خواهید جا به جا کنید، استفاده از درب کشویی شیشه ای بسیار کاربردی است. عرض یک درب شیشه ای کشویی معمولا 2 برابر یک درب معمولی است. برای دهانه های بزرگ می توانید 2 تا 3 عدد پانل نصب کنید. در این صورت به درب های عریض، حداکثر نور و منظره ای عالی دسترسی خواهید داشت.


امنیت

یکی از مهم ترین مزایایی که این نوع درب دارد، امنیت بالای آن است. وقتی درب کشویی را از داخل قفل می کنید، هیچ دسترسی از بیرون به آن وجود نخواهد داشت. در ضمن این درب روی ریل هایی قرار می گیرد که از بیرون هیچ دسترسی و امکانی برای باز کردن آن وجود نداشته باشد.

مدل های مختلفی برای قفل درب کشویی وجود دارد؛ بیشتر این قفل ها به صورت چند نقطه ای هستند. این قفل های چند نقطه ای هم بالا و هم پایین درب را می بندند و ایمنی ساختمان را به طور کامل برقرار می کنند.


صرفه جویی در فضا

اگر به ساختمان و شیوه باز و بسته شدن درب کشویی شیشه ای دقت کنید، به اهمیت صرفه جویی در فضا با استفاده از آن پی خواهید برد. این درب نیازی به لولا ندارد و به صورت 90 درجه باز و بسته نمی شود. به این ترتیب کمترین میزان فضا را اشغال می کند. اگر جای کمی برای نصب درب در اختیار دارید، انتخاب درب کشویی شیشه ای بهترین گزینه برای شما خواهد بود.


نور طبیعی بیشتر

با توجه به اینکه این درب از شیشه ساخته شده است، مقداری زیادی از نور طبیعی در طول روز وارد خانه یا ساختمان می شود. این می تواند نیاز شما به نور چراغ یا نور مصنوعی را کاهش دهد و در بلند مدت از هرینه های انرژی برق بکاهد. علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق، فضای ساختمان دلنشین تر و زیبا تر هم می شود.


گردش هوا

در یک فضای بسته خصوصا اگر افراد در آن تردد داشته باشند، گرما و رطوبت افزایش پیدا می کند. با یک درب شیشه ای کشویی یک فضای باز ایجاد می شود تا هوا به خوبی به گردش در آید. با استفاده از این درب کیفیت هوای داخل ساختمان و خانه خنک و تازه تر می شود.


دید خوب به فضای بیرون

اگر بخواهید از درب شیشه ای روی بالکن استفاده کنید، یک منظره فوق العاده رو به حیاط خواهید داشت.


ارزش آفرینی

مجموعه از مصالح و تجهیزات ارزش یک ساختمان را می سازند. یکی از این وسایل مهم که به زیبایی و ارزش بیشتر یک خانه یا ساختمان کمک می کنند، درب کشویی است.


درب شیشه ای کشوییافزایش امنیت درب کشویی شیشه ای 

اگر یک درب شیشه ای کشویی برای ساختمان انتخاب کنید از مزایای بالا برخوردار می شوید. با این حال این نوع درب به سادگی و با استفاده از قاب های سنتی فایبر گلاس، چوبی و فلزی به اندازه کافی ایمن نیست.

برای تقویت ایمنی یک درب کشویی راه های مختلفی وجود دارد. راهکار هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، هزینه یا وقت زیادی نمی خواهند. این امکان وجود دارد که برای بهترین نتیجه گیری، همه روش ها را با هم استفاده کنید.


مسیر ها را مسدود کنید

یک درب شیشه ای کشویی در امتداد ریل های بالا و پایین باز و بسته می شود. با این ساختمان، راحت ترین راه برای ایجاد ایمنی درب ها، درست کردن مانعی برای جلوگیری از حرکت درب است. با وجود یک مسدود کننده روی درب شیشه ای کشویی، سارق نمی تواند از بیرون وارد ساختمان شود.

علاوه بر آن مسدود کننده های درب شیشه ای کشویی می تواند از ایجاد خطرات برای کودکان یا سالمندان جلوگیری کند.


آن ها را محکم قفل کنید

این درب ها با استفاده از انواع قفل، به نوعی مهر و موم می شوند. برای اینکه ایمنی بیشتری برای درب فراهم کنید، باید از یک قفل فولادی استفاده کنید.


شیشه را تقویت کنید

همانطور که برای ساخت یک درب شیشه ای کشویی پانل ها و فریم های مختلفی وجود دارد، شیشه های متفاوتی با میزان مقاومت مختلف هم موجود است. شیشه های دوجداره، سه جداره و سکوریت از نمونه شیشه های ایمنی هستند که می توانید به آن ها اعتماد کنید.

این شیشه ها معمولا در شرایط منحصر به فردی ساخته می شوند یا از مواد اولیه با کیفیتی برای آن ها استفاده می شود تا مقاومت کافی را داشته باشند. علاوه بر آن فریم های مختلف از جنس مواد اولیه متفاوتی هم وجود دارند که می توانید آن ها را انتخاب کنید. هر یک از این قاب ها می توانند به نوعی از درب شیشه ای کشویی مراقبت کنند و طول عمر آن را افزایش دهند.


نصب و تعمیرات اساسی یک درب شیشه ای کشویی

درب های کشویی در طولانی مدت و در صورت باز و بسته شدن های مکرر، مستهلک می شوند. برای نصب و استفاده از درب شیشه ای در ساختمان باید موارد زیر را رعایت کنید.


مسیر درب را تمیز کنید

به طور کلی هر زمان که احساس کردید درب کشویی به خوبی حرکت نمی کند، باید مسیر آن را تمیز کنید. در ابتدای امر و برای نصب آن هم مسیر ریل درب کشویی را با جارو برقی به خوبی تمیز کنید و بعد با دستمال مرطوب پاک کنید.


چرخ های غلطکی را بردارید

اگر قصد تعویض درب کشویی شیشه ای  را دارید، چرخ های غلطکی آن را بررسی کنید. این چرخ های غلطکی باید به خوبی بچرخند و بایستند. اگر چرخش و ایستاندن این چرخ ها به خوبی انجام نمی شود، باید آن ها را تمیز کنید و در صورت لزوم به آن ها روغن بمالید. اگر این چرخ ها خم شده اند یا اصلا نمی چرخند، باید آن ها تعویض کنید و از چرخ های جدیدی استفاده کنید.


تراز بودن پانل ها را بررسی کنید

عوامل مختلفی مثل ضربه های شدید، نصب اشتباه، کثیف شدن مسیر و به طور کلی به هم خوردن تنظیمات یک درب شیشه کشویی می تواند آن را از حالت معمول آن خارج کند. اگر احساس کردید که درب کشویی روی ریل به خوبی حرکت نمی کند، احتمالا باید یکی از این موارد را بررسی کنید.

در نهایت برای خرید درب شیشه ای کشویی فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید. این درب در اندازه های متفاوت و با فریم و شیشه های مختلفی ساخته می شود. جنس فریم و شیشه هر کدام میزان مقاومت متفاوتی را دارند. درب کشویی به راحت ترین شکل ممکن باز و بسته می شود و فضایی پر نور برای ساختمان شما ایجاد می کند.