آشنایی با درب شیشه ای ریلی

مقاله

درب شیشه ای ریلی یکی از انواع درب های کاربردی در بسیاری از ساختمان هاست. این درب روی یک خط صاف حرکت می کند و در یک جهت باز و بسته می شود. با این نوع درب به فضای زیادی نیازی ندارید. استفاده از آن به کسانی که جای بسیار محدودی دارند، پیشنهاد می شود.

به صورت کلی درب شیشه ای از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود که انتخاب هر یک از آن ها، ویژگی ها و کاربرد های منحصر به فردی برای شما به ارمغان می آورد. اگر قصد بازسازی یا ساخت یک ساختمان جدید را دارید، وجود یک درب ریلی شیشه ای می تواند کمک زیادی به شما کند.

برای اینکه بهترین درب شیشه ای را برای ساختمان، ویلا یا محل کار انتخاب کنید، باید با مواد اولیه و ویژگی های آن ها آشنا شوید. در این مقاله طالاعات مفیدی درباره ماهیت درب شیشه ای ریلی، دلایل استفاده از آن، فاکتور های قابل بررسی برای خرید و در نهایت بهترین شیشه ها برای ساخت این نوع درب وجود دارد.


درب شیشه ای ریلی چیست؟

درب ها برای هر ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار اند. یک درب اولین برخورد های اطرافیان با ساختمان را می سازد. آن ها دریچه ورود افراد و لوازم مختلف به خانه و ساختمان هستند. یکی رایج ترین و کاربردی ترین درب ها، درب های ریلی است.

این درب ها روی یک خط حرکت می کنند. آن ها با فریم یا بدون فریم در درگاه های مختلف نصب می شوند. استفاده از آن ها خیلی راحت است و در هر جایی از خانه یا محل کار قابل استفاده است. درب شیشه ای ریلی معمولا به صورت دستی طراحی و استفاده می شود ولی شکل اتوماتیک آن هم بسیار محبوب است.


چرا باید از در شیشه ای ریلی استفاده کنید؟

همیشه استفاده از شیشه در دکوراسیون به زیبایی و جذابیت آن می افزاید. برای نوسازی و ساخت یک خانه، ویلا یا ساختمان اداری، استفاده از شیشه می تواند انتخاب مناسبی باشد. در ادامه می توانید مزایای این درب را مطالعه کنید.


جذابیت بصری

یکی از اصلی ترین مزایایی که درب شیشه ای ریلی دارد، این است که در عین سادگی و ظرافت بسیار زیباست. این درب ها ظاهری مدرن و مینیمال به ساختمان می بخشند. این امکان وجود دارد که با ایجاد تغییراتی در این درب ظاهری کلاسیک به آن ببخشید.

درب و پنجره های ریلی شیشه ای، زاویه دید زیبایی به اتاق می بخشند. در ضمن اگر ویلا یا اتاق خواب شما رو به منظره یا حیاط زیبایی باشد، می توانید از آن لذت ببرید.


بهره وری انرژی

برخی به اشتباه تصور می کنند که درب شیشه ای ریلی به اندازه گزینه های دیگر در بهره وری انرژی کارآمد نیست. با این حال اگر به دنبال بهره وری و استفاده درست از انرژی هستید، استفاده از درب ریلی شیشه ای برای شما یک گزینه عالی به حساب می آید.

بهره وری انرژی به این معناست که درب، از خروج هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان جلوگیری می کند. در نهایت با استفاده از این درب می توانید هوای داخل خانه را بهتر کنترل کنید و هزینه های انرژی را کاهش دهید. برای بهره وری هر چه بیشتر هم می توانید از شیشه های دوجداره استفاده کنید.


ایمنی

شاید در زمان انتخاب درب شیشه ای ریلی به این فکر کنید، شیشه برای شکستن و ورود سارق راحت است. با این حال تقریبا اکثر درب های شیشه ای خاصیت نشکن دارد و از ایمنی بالایی برخوردار هستند. واشر های تعبیه شده و مهر و موم های آلمینیومی هم بر این ایمنی می افزایند. علاوه بر همه این نکات می توانید سیستم های ایمنی پیشرفته را به درب اضافه کنید.


نور طبیعی

پنجره و درب کشویی ریلی نور طبیعی را وارد ساختمان می کند. نور طبیعی بیشتر از نور مصنوعی محیط اطراف را زیبا می کند. این نکته باعث می شود به روشن کردن سیستم های روشنایی نیاز نباشد.


کم جا

درب های رایج و سنتی جای بسیار زیادی اشغال می کنند. همه چیز در مسیر حرکت این نوع درب ها باید برداشته شود تا به راحتی باز و بسته شوند. اگر خانه یا محل کار شما کوچک است، با استفاده درب شیشه ای ریلی می توانید از فضا، کمترین استفاده را داشته باشید. علاوه بر آن با وجود این درب کمترین مشکل را برای جا به جایی خواهید داشت.


گردش هوا

در فضای سر بسته احتمال تجمع رطوبت و کپک وجود دارد. در هر جایی از خانه یا محل کار که از درب شیشه ای ریلی استفاده کنید، به راحتی و در کمترین زمان ممکن، هوا به جریان در می آید.

با استفاده از این نوع درب می توانید علاوه بر تامین امنیت یک ساختمان، ظرافت، راحتی و بهره وری درست از انرژی را هم به ساختمان ببخشید.


درب شیشه ای ریلیشیشه مورد استفاده برای ساخت درب شیشه ای ریلی

به طور کلی برای ساخت سازه های شیشه محور، شیشه های مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. شیشه حرارت دیده که به آن شیشه سکوریت و شیشه مقاوم هم گفته می شود. این شیشه یکی از رایج ترین انواع شیشه ها برای ساخت درب شیشه ای ریلی است.

این شیشه در شرایط حرارتی خاصی ساخته می شود؛ به همین دلیل مقاومت خوبی دارد. علاوه بر آن شکستن این درب شیشه ای هم بسیار ایمن خواهد بود. در صورتی که شیشه با فشار زیادی بشکند، به قطعات بی خطری تبدیل می شود و اصلا خرد نمی شود. علاوه بر آن شیشه مات می تواند انتخاب خوبی برای حفظ حریم خصوصی در قسمت های مختلف ساختمان اداری یا خانه باشد.

بافت ها و طرح های دیگری هم وجود دارد که می توانید با استفاده از آن محیط خانه، ویلا یا محل کار را زیبا و کاربردی کنید. درب شیشه ای ریلی تطبیق پذیری بالایی دارد و با طرح و رنگ های مختلفی قابل سفارش است.


ایده های استفاده از درب شیشه ای ریلی

یک درب کشویی شیشه ای می تواند در عین جدا کردن قسمت های مختلف یک ساختمان، آن را جادار و ایمن نگه دارد. این درب شیشه ای در هر نوع ساختمانی قابل استفاده و کاربردی است. ایده های زیادی برای استفاده از آن در یک ساختمان وجود دارد.


اتاق آفتاب گیر

معمولا برای اتاق خواب ها یا پذیرایی آفتاب گیر از پنجره ها استفاده می شود. بهترین کار برای استفاده از آفتاب گیر بودن یک اتاق یا سالن پذیرایی، استفاده از درب شیشه ای ریلی است. به این ترتیب می توانید نور بیشتری را در سطح خانه یا ساختمان داشته باشید.

در ضمن در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم می توانید درب را ببندید تا هم انرژی از ساختمان خارج نشود و هم در عین حال از نور خورشید بهره کافی را ببرید.


تقسیم اتاق بزرگ

این امکان وجود دارد که از یک درب اتاق بزرگ، چندین استفاده را داشته باشید. گاهی پارتیشن بندی باعث القای حس شلوغی و جلوگیری از جریان انرژی می شود. این جاست که وجود یک درب شیشه ای ریلی می تواند اتاق را به دو قسمت تقسیم کند؛ بدون اینکه از جریان انرژی جلوگیری کند. به این منظور می توانید یک اتاق ناهار خوری را از آشپزخانه جدا کنید و فضایی متمایز برای هر یک از این دو بسازید.


ایجاد فضای خصوصی برای کار یا بازی

اتاق کار یا بازی می تواند یکی از محل هایی باشد که به درب شیشه ای ریلی نیاز دارند. با نصب این درب در اتاق بازی کودکان یا حتی بزرگسالان از خارج شدن سر و صدا جلوگیری کنید.


فاکتور های قابل توجه در زمان خرید درب شیشه ای ریلی

برای این که یک درب شیشه ای ریلی خریداری کنید، باید فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید. هر یک از این فاکتور ها در انتخاب شما تاثیر به سزایی خواهد داشت. اندازه، جنس شیشه، فریم و موارد بسیار دیگری وجود دارند که به شما در انتخاب یک محصول مناسب کمک کنند.

در دنیای طرح و رنگ درب های شیشه ای، امکان انتخاب های متعددی خواهید داشت. رنگ ها، جنس ها، بافت ها و اندازه های مختلفی وجود دارند که می توانید برای هر ساختمان و خانه ای انتخاب کنید. این تنوع طرح و رنگ به شما کمک می کند تا هر قسمت از خانه را با درب شیشه ای ریلی منحصر به فردی هماهنگ کنید.

یکی از فاکتور هایی که در زمان خرید و انتخاب این نوع درب، می توانید استفاده کنید، فریم ها هستند. فریم های درب شیشه ای در رنگ و جنس های مختلفی استفاده می شوند. هر یک از این فریم ها به طول عمر شیشه می افزایند و از آسیب دیدن یا لب پر شدن آن جلوگیری می کنند.

در نهایت قبل از انتخاب درب شیشه ای ریلی باید اندازه، بودجه، جنس و رنگ درب را در نظر بگیرید. هر یک از این فاکتور ها در انتخاب شما تاثیر زیادی می گذارد. درب ریلی یک انتخاب عالی برای کسانی است که فضای محدودی دارند و یک درب کاربردی برای تردد راحت می خواهند.

این درب می تواند فضای محدود شما را بزرگ تر نشان دهد و در جهت بهترین استفاده از انرژی به شما کمک کند.


درب شیشه ای سکوریت

درب شیشه ای سکوریت طوری طراحی شده است که ایمنی و زیبایی را همزمان برای شما فراهم کند. این شیشه در شرایط خاص و منحصر به فردی ساخته می شود. پس از گرم کردن این شیشه آن را در معرض سرما قرار می دهند تا انسجام و مقاومت کافی را به دست آورد. تطبیق پذیری این شیشه بالاست و می توانید هر طرح و رنگ دلخواهی را روی آن اعمال کنید.

استفاده از شیشه سکوریت در ساختمان های تجاری، ساختمان های مسکونی و ساختمان های اداری بسیار رایج است. شما می توانید این شیشه را در هر قسمت داخلی یا خارجی این ساختمان ها استفاده کنید.

در ادامه این مقاله درباره مزایای استفاده از درب سکوریت، ماهیت، انواع آن، تفاوت های شیشه سکوریت با شیشه لمینت و کاربرد هایی که درب شیشه ای سکوریت دارد، صحبت می کنیم.


مزایای استفاده از درب شیشه ای سکوریت

به طور کلی شیشه سکوریت در مکان ها و کاربرد های مختلفی استفاده می شود. اگر درباره خرید این نوع شیشه برای درب، اطمینان ندارید شناخت مزایای آن می تواند کمک زیادی به شما کند. در این جا به امتیاز هایی که این درب شیشه ای دارد، می پردازیم تا بدانید چرا این درب شیشه ای در ساختمان های تجاری، صنعتی و تجاری تا این حد محبوب است.


امنیت بالا

یکی از بارز ترین و مهم ترین مزیت هایی که درب شیشه ای سکوریت دارد، ایمنی بالای آن است. این شیشه بسیار قوی است و درب آن در برابر شکستگی مقاومت کافی را دارد. اگر شیشه سکوریت بشکند به تکه های صاف و سنگریزه مانندی تبدیل می شود.

تکه های شکسته شیشه سکوریت بر خلاف شیشه معمولی، باعث بریدگی دست و آسیب نمی شود. استفاده از درب شیشه ای سکوریت از شما، همکاران یا اعضای خانواده در برابر آسیب ها محافظت می کند.


قدرت بیشتر

علاوه بر اینکه درب شیشه ای سکوریت در صورت شکستن ایمنی کافی را دارد، احتمال شکستن آن هم بسیار کم است. این شیشه تقویت شده به خوبی در برابر باد شدید، ضربه، خراش و سایر آسیب های آب و هوایی مقاومت کافی را دارد. به دلیل مقاومت بالایی که این نوع درب شیشه ای دارد، از آن در ساختمان های بلند و تجاری استفاده می شود.


مقاوم در برابر خراش و آسیب

درب شیشه ای سکوریت برای استفاده در ساختمان های تجاری، پارتیشن و درب ها ایده آل است؛ زیرا مقاومت خوبی در برابر خط و خش از خود نشان می دهد و در استفاده روزمره به راحتی فرسوده نمی شود. با استفاده از شیشه سکوریت برای ساخت درب ها، پنجره ها و کابینت می توانید آن ها را برای مدت طولانی تری بی خش نگهدارید.


مقاوم در برابر حرارت

اگر یک شیشه معمولی را در برابر حرارت نگه دارید، امکان شکسته شدن آن بسیار بالاست و به راحتی به قطعات تیز و خرد شده تبدیل می شود. در مقابل یک شیشه سکوریت برای ساخته شدن، یک فرایند منحصر به فردی را طی می کند تا مقاومت کافی در برابر حرارت را به دست آورد. این فاکتور از دلایلی است که از درب شیشه ای سکوریت در حمام استفاده می کنند تا در برابر آب داغ مقاومت کند.


تطبیق پذیری بالا در طراحی

با توجه به استحکام بالایی که درب شیشه ای سکوریت دارد، امکان استفاده از آن به شکل های مختلف و خلاقانه وجود دارد. شیشه سکوریت برای ساخت درب های حمام، درب های تجاری و درب های بدون قاب یک گزینه ایده آل است.

این کاربرد ها جلوه ای شیک و نوآورانه به ساختمان و فضای داخلی آن می بخشد. علاوه بر آن می توانید آن را با هر ماده دیگری مثل چوب ترکیب کنید تا ظاهری کلاسیک ایجاد شود.


تنوع بالا

درب شیشه ای سکوریت در طیف گسترده ای از طرح و الگو ها تولید می شود. به طور کلی شیشه سکوریت به صورت طرح دار، مات، رنگی شفاف و حکاکی شده تهیه و تولید می شود. هر یک از این طرح و رنگ ها استفاده می شوند تا شیشه و درب خلاقانه خود را بسازید و استفاده کنید.


وضوح و کیفیت

به طور کلی شیشه سکوریتی که در ساخت درب استفاده می شود، کیفیت بالایی دارد. شما می توانید این شیشه را در درب، پنجره، کابینت یا ویترین استفاده کنید و در عین حال از کیفیت و شفافیت آن اطمینان داشته باشید.


شیشه سکوریت چیست؟

به طور کلی شیشه سکوریت نوعی شیشه سخت شده است که در برابر ضربه و فشار مقاوم تر از شیشه معمولی است. با این وجود اگر شیشه سکوریت شکسته شود، به تکه هایی ایمن تبدیل می شود.

برای ساخت این نوع شیشه آن را تا حد مشخصی گرم می کنند و در مرحله بعد آن را با جت های هوای سرد، خنک می کنند. این اختلاف دما باعث انبساط و انقباض شیشه می شود و به مقاومت هر چه بیشتر آن در درب شیشه ای سکوریت کمک می کند.


انواع شیشه سکوریت

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شیشه سکوریت رایج ترین نوع شیشه ای است که در بازار به فروش می رسد. این شیشه ایمن برای استفاده در مکان های مختلفی مناسب و ایمن است. در ادامه می توانید با انواع این شیشه آشنا شوید تا در انتخاب محصول مناسبتان بهتر عمل کنید.


شیشه شناور

این سبک از درب شیشه ای سکوریت معمولا در مکان های عمومی یا برای درب مغازه ها استفاده می شود؛ زیرا این درب ها بسیار با دوام هستند. برای ساخت شیشه سکوریت شناور، از سیلیکات سدیم یا سیلیکات کلسیم استفاده می شود.


شیشه سفت شده

معمولا از این نوع شیشه سکوریت برای مکان هایی که به مقاومت در برابر آتش نیاز دارند، استفاده می شود. شیشه سفت شده کاربرد های فراوان زیادی دارد.


شیشه کروماتیک

این شیشه با نام شیشه فنوکرومیک هم شناخته می شود و در برابر نور مقاوم است.


درب شیشه ای سکوریت ریلی

نسبت به درب های معمولی در یک فرایند منحصر به فرد و متفاوت ساخته می شود. شیشه سکوریت در یک فرایند خاص حرارت داده و خنک می شود. درب شیشه ای سکوریت به داشتن مقاومت و ایمنی بالا شهرت دارد.

استفاده از آن در قسمت های مختلف خانه یا محل کار رایج است. با توجه به ریلی بودن این درب، تردد با آن بسیار راحت است. درب کشویی نیازی به فضای زیاد ندارد و در یک خط صاف باز و بسته می شود؛ پس اگر مشکل کمبود فضا دارید، انتخاب یک درب کشویی راه حل خوبی است.

درب شیشه ای ریلی می تواند یک انتخاب عالی و راحت برای کسانی باشد که بچه یا سالمندی در منزل دارند. با توجه به اینکه درب ریلی به راحتی باز و بسته می شود، نیازی به اعمال زور و فشار از داخل نیست. ضمن اینکه ایمنی بالای آن اجازه ورود به سارقین را نمی دهد.

سیستم های قفل مختلفی هم وجود دارند که می توانید برای ایمن ساختن هر چه بیشتر درب از آن ها استفاده کنید. اگر می خواهید درب ساختمان را تعویض کنید یا در حال احداث ساختمان جدید و مدرنی هستید، درب کشویی می تواند ظاهری شیک و متفاوت به آن ببخشد.

در این مقاله قصد داریم درباره ماهیت شیشه سکوریت، شکل های مختلف درب شیشه سکوریت ریلی، مزایا و کاربرد آن و در نهایت تفاوت شیشه لمینت و شیشه سکوریت صحبت کنیم.


شیشه سکوریت چیست؟

یک ساختمان اداری یا مسکونی مدرن نیاز به تجهیزات و وسایل مدرن هم دارد. یکی از این وسایل مدرن، درب شیشه ای سکوریت ریلی است. این درب ها با ایمنی بالا و سهولت در نصب، انتخاب بسیاری از افراد هستند.

به صورت کلی شیشه سکوریت تحت فشار و عملیات حرارتی خاصی قرار می گیرد. در طی این فرایند داغ کردن، قسمت داخلی شیشه از قسمت بیرونی آن دیر تر خنک می شود. این باعث ایجاد کشش در مرکز و فشرده شدن بخش بیرونی شیشه می شود.

استفاده از این درب خصوصا در ساختمان های اداری بسیار کاربردی است. درب سکوریت به کارکنان و کارمندان اجازه می دهد تا به سرعت و به راحتی در فضای ساختمان تردد کنند.


درب شیشه ای سکوریت ریلیشکل های مختلف درب شیشه ای سکوریت ریلی

وقتی در حال طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان اداری خود یا خرید تجهیزات آن هستید، با سبک ها و طرح های مختلفی از شیشه ها رو به رو خواهید شد. هر درب شیشه ای کشویی در سبک ها و مدل های مختلف طراحی می شوند و در قاب های مختلفی هم قرار می گیرند.

آن ها می توانند به شیوه های مختلف در زیبا سازی و کاربردی کردن ساختمان به شما کمک کنند. یکی از این مدل های درب شیشه ای ریلی که ایمنی بالایی هم دارد، درب شیشه ای سکوریت ریلی است. شما می توانید از این نوع شیشه برای ساخت انواع درب ریلی در مدل های زیر اقدام کنید.


درب انباری شیشه ای کشویی

درب شیشه ای سکوریت ریلی انباری، سبکی مدرن را القا می کند. این نوع درب دسترسی آسان را به قسمت های مختلف اداره مثل اتاق های کنفرانس فراهم می کنند. آن ها به آرامی روی مسیر ریل و در یک جهت مشخص حرکت می کنند. از این درب ها معمولا در ادارات استفاده می شود و ظاهری شیک به ساختمان می بخشد.


درب جیبی شیشه ای کشویی

درب شیشه ای سکوریت ریلی به صورت جیبی هم ساخته می شود. این درب درون یک سیستم پارتیشن دوجداره حرکت می کند. امکان قرار دادن این درب درون دیوار های معمولی هم وجود دارد.

به این منظور باید اقدامات بنایی روی دیوار انجام شود که اگر شیفته این درب منحصر به فرد شده باشید، ارزشش را دارد. درب جیبی شیشه ای استراتژی مناسبی برای استفاده از کمتری فضای ممکن در ساختمان است. درب شیشه ای سکوریت ریلی جیبی به آرامی باز و بسته می شود و همچون درب های معمولی و سنتی باعث ایجاد سرو صدا خصوصا در فضای اداری نمی شود. درب شیشه ای جیبی با قاب یا بدون فریم قابل نصب و انتخاب است.


درب دوبل شیشه ای کشویی

وقتی درگاه درب وسیعی دارید، مجموعه درب شیشه ای سکوریت ریلی دوبل می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. در ضمن این نوع درب کشویی شیشه ای دارای سخت افزار های ایمن تری برای قفل کردن است.


درب شیشه ای فراستینگ سفارشی

یک مدل دیگر درب شیشه ای سکوریت ریلی فراستینگ سفارشی است. فراستینگ با رنگ و بافت خاصی که دارد، می تواند قسمت خاصی از اتاق را از نظر پنهان کند. علاوه بر آن می توانید برای تقویت برند تجاری خود از لوگو یا هر طرح دیگری استفاده کنید.

این به زیبا تر شدن محیط کار یا معرفی برند شما کمک بزرگی می کند. چه برای برند سازی و چه برای پوشش بخشی از اتاق اداری، درب شیشه ای سکوریت ریلی فراستینگ به زیبایی و کاربرد درب اتاق کمک می کند.


چرا برای ساخت درب ها از شیشه سکوریت استفاده می شود؟

هر یک از درب های شیشه ای در مدل ها و با شیشه های مختلفی ساخته می شوند. آن ها مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارند. شیشه سکوریت نوعی شیشه سخت شده است که از ایمنی بیشتری نسبت به شیشه های معمولی برخوردار است.

در صورتی که فشار زیادی به یک شیشه سکوریت مثل درب شیشه ای سکوریت ریلی وارد شود، به جای تبدیل به تراشه های تیز و خطرناک به شیشه های بی خطر تبدیل می شود. این شیشه با توجه به انسجام خوبی که دارد، در صورت وارد شدن ضربه به آن ترک می خورد ولی از قاب نمی افتد. به این ترتیب از درب شیشه ای سکوریت ریلی در قسمت های مختلف یک ساختمان مثل پاسیو یا محل کار استفاده می شود.