اصطلاح خودکشی شیشه سکوریت چیست ؟

آنچه در اين مقاله خواهيد خواند

اصطلاح خودکشی شیشه سکوریت چیست ؟

شكست خود به خودي يا خودكشي شيشه به شكست ظاهرا بدون علت شيشه هاي سكوريت اطلاق ميگردد . آسيب هاي ناشي ازضربه به سطح و لبه باعث شكست شيشه مي شود .در شيشه هاي سكوريت اگر ميزان آسيب زياد نباشد ، در اثر تنش هاي حرارتي و يا جريان باد ، اين آسيب در سطح شيشه گسترش مي يابد و منجر به شكست در زمان طولاني ( طي روزها و يا ماه ها ) و ظاهرا بدون علت مشخصي مي شود.

شكست خود به خودي يا خودكشي شيشه به شكست ظاهرا بدون علت شيشه هاي سكوريت اطلاق ميگردد. آسيب هاي ناشي ازضربه به سطح و لبه باعث شكست شيشه مي شود .در شيشه هاي سكوريت اگر ميزان آسيب زياد نباشد، در اثر تنش هاي حرارتي و يا جريان باد، اين آسيب در سطح شيشه گسترش مي يابد و منجر به شكست در زمان طولاني ( طي روزها و يا ماه ها ) و ظاهرا بدون علت مشخصي مي شود.

دلايل عمده خودكشي در شيشه هاي سكوريت عبارتند از :

1.پريدگي شيشه در سطح و لبه ها

2.خراشيدگي عميق

3.تراشه هاي سخت جوشكاري

4.تماس شيشه با فلز

5.ناخالصي سولفيد نيكل در شيشه

6.تنش هاي مكانيكي (نيروي باد ) و حرارتي

در حين فرآيند توليد شيشه، ممكن است كه ناخالصي به مايع مذاب شيشه وارد شود. اكثر اين ناخالصي ها مشكل خاصي به وجود نمي آورند. فقط ممكن است به صورت ذرات خيلي ريز و يا كثيفي در داخل شيشه به چشم آيند. تقريبا 50 نوع ناخالصي در شيشه شناسائي شده است.

اندازه و تكرار پذيري مجاز اين ناخالصي ها در استاندارد تعريف شده و توليد كنندگان شيشه فلوت بايستي محصول خود را مطابق ضوابط استاندارد عرضه كنند. اين ناخالصي ها به غير از ناخالصي سولفيد نيكل بر كارآئي شيشه اثري ندارند.

ناخالصي سولفيد نيكل زماني به وجود مي آيد كه در محيط توليد، مواد حاوي نيكل مانند استينلس استيل وجود داشته باشد. در اين شرايط نيكل وارد شيشه مذاب شده و با گوگرد(كه به عنوان سوخت استفاده مي شود و يا درمحيط وجود دارد ) تركيب شده و تشكيل ناخالصي سولفيد نيكل مي دهد. در شيشه هاي معمولي، اين ناخالصي بي ضرربوده و در كنار ديگر ناخالصي ها طبقه بندي مي شود.

در هنگام فرآيند سكوريت شيشه، اين ناخالصي در شرايطي قرار مي گيرد كه به طور برگشت ناپذير ميل به انبساط پيدا مي كند. اگر سولفيد نيكل به وسيله مولكولهاي شيشه احاطه شده باشد و هيچ گونه حباب هوائي در مجاورت آن نباشد، دراثر انبساط به مولکولهاي اطراف فشار مي آورد. در شيشه هاي سكوريت ،فرآيند حرارتي خود باعث نيروي فشاري در سطح مي شود و فشار ناشي از انبساط مولكولهاي سولفيد نيكل منجر به منجر به شكست خود به خودي شيشه مي شود. انبساط سولفيد نيكل رابطه مستقيمي با درجه حرارت سطح شيشه دارد. در مورد شيشه هائي كه براي مدت طولاني در معرض حرارت باشند، خودكشي زودتر رخ مي دهد. حذف ناخالصي سولفيد نيكل در هنگام توليد شيشه عملا امكان پذير نيست اما توليد كنندگان معتبر شيشه درتلاشند تا اين ناخالصي را به حداقل برسانند.

باوجود رعایت دقیق کلیه موارد فنی مرتبط در فرآیند تولید شیشه های سکوريت بازهم احتمال بروزچنین شکستی در شیشه ، به میزان 8 در 1000 در 10 سال برآورد شده است. از این نظر توصیه می شود درانتخاب نوع و مکان نصب شیشه های سکوريت در ساختمان از خدمات واحد مهندسی فروش ونوس شیشه استفاده فرمائید .

94/08/25

ارسال نظر کاربران

شما هم می توانید در مورد این پروژه نظر بدهید